Aktualności

Rondo bohatera

2017.04.07 14:15 , aktualizacja: 2017.04.10 09:18

Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • rondo na skrzyżowaniu ulicy Piastowskiej z ulicami Świętokrzyską i Romualda Traugutta w Sierpcu fot. UM Sierpc
  • rondo usprawniło komunikację w mieście fot. UM Sierpc
  • nowo powstałe rondo przy Piastowskiej i ul. Świętokrzyskiej w Sierpcu fot. UM Sierpc
  • uczestnicy uroczystości stoją przy tabliczce z nazwą ronad fot. UM Sierpc
  • symboliczne odsłonięcie tabliczki z nazwą ronda fot. UM Sierpc
  • głos zabiera przedstawiciel Samorządu Miasta Sierpca fot. UM Sierpc

Mieszkańcy Sierpca mają powód do dumy – do użytku oddano niedawno wybudowane rondo na skrzyżowaniu ulicy Piastowskiej z ulicami Świętokrzyską i Romualda Traugutta i nadano mu imię Franciszka Łazowskiego.

 

Będzie bezpieczniej

Czterowlotowy węzeł drogi wojewódzkiej nr 541 z drogą powiatową nr 3772W był wyjątkowo niebezpiecznym elementem infrastruktury drogowej. To skrzyżowanie skanalizowane z wyspami dzielącymi na wlotach dróg podrzędnych, na którym dochodziło do wielu niebezpiecznych zdarzeń i kolizji. W związku z tym władze powiatu podjęły decyzję o przebudowie istniejącej infrastruktury na skrzyżowanie typu rondo. Modernizacja objęła również wykonanie kanalizacji deszczowej i odwodnienie ulic, oświetlenie i oznakowanie, a także przebudowę sieci teletechnicznych, energetycznych i wodno-kanalizacyjnych. Nowy kształt skrzyżowania nie tylko znacząco poprawi bezpieczeństwo korzystających z niego kierowców i pieszych, ale również zwiększy komfort i szybkość przejazdu. Inwestycję dofinansowano z budżetu województwa kwotą ponad 1,8 mln zł.

 

Lokalny bohater

Nowy przejazd otrzymał także patrona – od dziś to Rondo im. Franciszka Łazowskiego. To działacz ludowy okresu międzywojennego, zasłużony dla powiatu sierpeckiego samorządowiec, czynnie zaangażowany w działalność Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wielokrotnie nakłaniany do współpracy przez sierpecki Urząd Bezpie­czeństwa nigdy się na nią nie zgodził i nie zrezygnował z aktywności politycznej. Zginął zamordowany przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej.  Pogrzeb Franciszka Łazowskiego na sierpeckim cmentarzu przerodził się w wielką patriotyczną manifestację i zgromadził wielotysięczny tłum.

Dziękuję Radzie Miejskiej Sierpca, że przychyliła się do mojego wniosku w sprawie nadania nowo powstałemu rondu imienia wybitnej postaci związanej z Państwa „małą ojczyzną” – Franciszka Łazowskiego. To wspaniała forma uhonorowania tego prawdziwego patrioty, który za swoją odwagę i bezkompromisowość w kontaktach z ówczesną władzą zapłacił najwyższą cenę. Wydarzenie to przyczyni się z pewnością do upowszechnienia wiedzy o życiu i zasługach tego niezwykłego człowieka

– powiedział marszałek Adam Struzik.

 

Liczba wyświetleń: 757

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.