Aktualności
Najważniejsze jest współdziałanie
2017.04.07 12:00 , aktualizacja: 2017.04.07 13:08
Autor: oprac.na podst.mat. UMWM w Krakowie, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
O roli regionów w Polityce Spójności po 2020, planowaniu przestrzennym i polityce senioralnej rozmawiali przedstawiciele regionów podczas Konwentu Marszałków Województw RP. Samorząd województwa reprezentowali wicemarszałek Wiesław Raboszuk i członek zarządu Elżbieta Lanc.
Do Krakowa, oprócz włodarzy polskich województw, przyjechali również eksperci, m.in. przewodniczący EPP w Komitecie Regionów Michael Schneider, prezydent Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz oraz prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz.
O politykę spójności trzeba walczyć
Taką opinię podczas debaty wyraził przewodniczący EPP w Komitecie Regionów Michael Schneider. Podkreślił, że w Unii Europejskiej nie brakuje przeciwników obecnego jej kształtu, ale „decyzje o rozdzielaniu środków na ten cel powinny zapadać w sposób mniej scentralizowany, bo w końcu to regiony same wiedzą, czego im potrzeba”.
Polityka senioralna – wyzwanie dla regionów
Żyjemy coraz dłużej. Problem starzenia się społeczeństwa stał się wyzwaniem dla systemów emerytalnych, opieki zdrowotnej i socjalnej oraz finansów publicznych. Gospodarze województw dyskutowali o srebrnej gospodarce i zagrożeniach będących efektem zmian demograficznych.
Dialog publiczny
Przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego Henryka Bochniarz omówiła postęp prac nad nowelizacją ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. Apelując do marszałków o poparcie tej inicjatywy zaznaczyła, że Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego pozostają pod ich kuratelą a to nakłada większą odpowiedzialność za te ciała opiniodawcze w obszarze zadań związków zawodowych i organizacji pracodawców.
Z myślą o artystach
Prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz zaapelował do marszałków, by zainteresowali się m.in. potrzebą utworzenia samorządowej reprezentacji organizatorów teatrów publicznych.
Stanowiska
Marszałkowie wypracowali wspólnie 10 stanowisk dotyczących m.in. ochrony środowiska, kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego, transportu drogowego, kolejowego oraz świadczeń socjalnych.
Liczba wyświetleń: 428
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.