Aktualności

Dodatkowe środki dla subregionu płockiego

2017.04.25 13:25 , aktualizacja: 2017.04.25 15:31
Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk
Jedna z sal ekspozycyjnych Muzeum Mazowieckiego w Płocku Fot. arch. UMWM

Dzięki decyzji radnych województwa mazowieckiego do subregionu płockiego trafi ponad 7,4 mln zł. Środki wesprą inwestycje w instytucjach kultury oraz szpitala wojewódzkiego w Płocku.

 

Placówka ochrony zdrowia

Jesteśmy bardzo zadowoleni z kolejnego wsparcia dla płockich instytucji. Na uwagę zasługuje dofinansowanie dla szpitala, które umożliwi zachowanie w nim wszelkich procedur przeciwpożarowych. Niezwykle istotne jest również wsparcie projektów realizowanych przez Muzeum Mazowieckie i sierpecki skansen

 

podkreśla marszałek Adam Struzik

 

Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku otrzyma ponad 2,1 mln zł na dostosowanie budynków do wymagań ochrony przeciwpożarowej oraz poprawę bezpieczeństwa.

 

Placówki kulturalne

Do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu trafi ponad 470 tys. zł na budowę ogrodzenia od strony ulicy Narutowicza.

 

Muzeum Mazowieckie natomiast otrzyma środki na wkład własny do realizowanego w ramach RPO WM 2014–2020 projektu „Odtworzenie i rewaloryzacja budynku zabytkowego od ul. Kolegialnej 6 oraz przebudowa przynależnych oficyn na potrzeby Muzeum Mazowieckiego w Płocku – etap I”. Wartość inwestycji szacowana jest na ponad 8,3 mln zł. Placówka otrzyma na ten cel z budżetu województwa ponad 4,7 mln zł (2 339 993 zł w 2017 r. i 2 451 324 zł w 2018 r.). Projekt będzie realizowany w ramach działania 5.3 – Dziedzictwo kulturowe, Oś priorytetowa V.

 

– To nasz największy projekt w ramach obecnej perspektywy finansowej. W pierwszym etapie zakłada odtworzenie i rewaloryzację kamienicy przy ul. Kolegialnej. W nowych wnętrzach prezentować będziemy kolekcję sztuki art déco – wnętrza mieszkalne, rzemiosło artystyczne, kolekcję strojów i akcesoriów mody. W ciągu ostatnich 10 lat aktywnie poszerzaliśmy swój profil właśnie o art déco. Na kolekcję sztuki z lat 20–30. XX w. składa się blisko tysiąc muzealiów, reprezentujących dziedziny rzemiosła, technologie oraz surowce, zaprojektowanych przez twórców pochodzących z różnych krajów i wyprodukowanych przez rozmaite warsztaty i firmy. Założeniem nowej ekspozycji jest kontynuacja sposobu prezentacji kolekcji secesyjnej

– podsumowuje dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku Leonard Sobieraj.

 

Liczba wyświetleń: 280

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.