Aktualności

Mazowsze docenia rodzimych artystów

2017.05.05 11:15 , aktualizacja: 2017.05.09 10:56

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska i członek zarządu Elżbieta Lanc podpisują umowy fot. UG Dobre
  • uczestnicy spotkania - przedtzwiciele samorządu województwa i gminy Dobre fot. UG Dobre
  • zdjęcie rzeźb artysty Konstantego Laszczki

Dzięki funduszom unijnym, na początku przyszłego roku Muzeum Konstantego Laszczki w Dobrem (pow. miński) zyska nową przestrzeń. Decyzją zarządu województwa projekt otrzyma dofinansowanie w wysokości ponad 330 tys. zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020.

 

Dziś umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu Elżbieta Lanc oraz wójt gminy Dobre Tadeusz Gałązka.

 

Kim był Konstanty Laszczka?

To jeden z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy i ceramików. Urodził się w 1865 r. w Makówcu Dużym na Mazowszu. Był wszechstronnym artystą. Malował akwarelowe pejzaże, uprawiał grafikę oraz rysunek satyryczny, pisał wiersze i tworzył portrety.
W Szkole Podstawowej w Dobrem znalazły się podarowane przez artystę rzeźby. Z biegiem lat kolekcja powiększała się, a placówka nie dysponowała odpowiednimi warunkami do jej prezentowania. Obecnie zbiory znajdują się w utworzonym muzeum, które dzięki unijnemu wsparciu będzie przystosowane do potrzeb i wymagań współczesnego odbiorcy sztuki.

 

Muzeum na nowo

Prace obejmą roboty budowlane: rozbiórkowe, remontowe i renowacyjne. Budynek będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zakupiony system audio przewodników ułatwi zwiedzanie muzeum osobom niedowidzącym i niedosłyszącym.

W nowo powstałym obiekcie organizowane będą lekcje muzealne, warsztaty rzeźbiarskie, zajęcia manualne dla dzieci, projekcje filmu o Konstantym Laszczce i jego twórczości oraz wykłady i prelekcje.

 

Projekt będzie realizowany w partnerstwie z Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim i Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie.

 

Liczba wyświetleń: 466

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.