Aktualności

Obchody Święta Konstytucji w Brukseli

2017.05.04 13:10 , aktualizacja: 2017.05.08 09:15

Autor: Edyta Gruszka, (KM), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • replika Konstytucji z 1791 r fot. T. Cibulla
  • Elżbieta Lanc, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego i Artur fot. T. Cibulla
  • Członek zarządu Elżbieta Lanc fot. T. Cibulla
  • Koncert uświetniający uroczystość fot. T. Cibulla
  • Przyjęcie w brukselskim ratuszu fot. T. Cibulla

Członek zarządu Elżbieta Lanc 4 maja br. w Brukseli reprezentowała Mazowsze na obchodach Święta Konstytucji 3 Maja, które wspólnie zorganizowali Ambasada RP i województwo mazowieckie.

 

Znakomici goście

Uroczystości odbyły się w wyjątkowym i prestiżowym miejscu – brukselskim ratuszu przy Grand Place. Była to okazja do spotkania i wspólnego świętowania z przedstawicielami regionów partnerskich województwa mazowieckiego, mających swoje siedziby w stolicy Europy, a szczególnie z zaprzyjaźnionymi belgijskimi samorządmi:  Brukseli-Stolicy, Walonii i Federacji Walonia-Bruksela. Wśród licznie przybyłych gości znaleźli się przedstawiciele narodowych ambasad w Królestwie Belgii, polonii belgijskiej oraz posłowie do Parlamentu Europejskiego.

 

Niezwykły dokument

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się sprowadzona przez Ambasadę RP, specjalnie na ceremonię, replika Konstytucji z 1791 r. Przypomnijmy, że ten nowoczesny w swojej epoce polski akt prawny był ceniony w kręgach oświeceniowych ówczesnej Europy jako wzór pokojowych rozwiązań ustrojowych. Nasza Konstytucja – pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej), jest cennym dziedzictwem historycznym nie tylko Polski, ale całej Europy i świata.

 

Liczba wyświetleń: 389

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.