Aktualności
Inwestujemy w kulturę
2017.05.08 12:45 , aktualizacja: 2017.06.01 14:42
Autor: oprac. na podst.mat. Biura Prasowego, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
Muzeum Mazowieckie w Płocku, dzięki funduszom unijnym, zrealizuje dwie ważne inwestycje. Ponad 3,3 mln zł przeznaczy na rozbudowę Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim i ponad 3,4 mln na odbudowę zabytkowego budynku przy ul. Kolegialnej 6 w Płocku.
Skansen w nowej odsłonie
Prace obejmą roboty budowlane, montażowe, rekonstrukcyjne, a także zagospodarowanie terenu. Powstaną budynki wystawowe. Pojawią się eksponaty, wystawa planszowa i wyposażenie kina. Będą też przewodniki, mapy szlaków rowerowych oraz rowery, które ułatwią zwiedzającym podróżowanie ścieżkami edukacyjnymi. Projekt pozwoli również na zrealizowanie wielu ciekawych inicjatyw, takich jak np. „smakowanie” kultury olenderskiej. Będzie to możliwe dzięki jesiennemu „Festiwalowi powideł”. W projekt włączyły się Stowarzyszeniem Ekologiczno-Kulturalnym „Ziarno” z Grzybowa i Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Nad Bzurą” z Plecewic.
Nowe inwestycje Muzeum Mazowieckiego w Płocku
Projekt jest pierwszym etapem inwestycji obejmującej rewitalizację zespołu budynków. Obiekty będą wyremontowane i zaadaptowane na cele kulturalno-edukacyjne. Zaplanowana jest również ich rozbiórka oraz odtworzenie wg zaleceń Miejskiego Konserwatora Zabytków. Na dwóch z trzech kondygnacji kamienicy zaaranżowane będą wnętrza (17) o charakterze mieszkalnym z kompletem mebli i rzemiosłem artystycznym z różnych europejskich wytwórni. W nowym budynku znajdzie się także galeria rzemiosła artystycznego (szkło polskich i cenionych hut: Niemen, Zawiercie, Hortensja, zagranicznych wytwórni: Lalique, Bacarrat, WMF, ceramika polska reprezentowana przez wyroby z Ćmielowa, Pacykowa, wytwórnie śląskie, metal polski i europejski, a także wyroby z USA) oraz kolekcja mody i biżuterii z lat 20. i 30. XX w. Partnerem projektu będzie Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna.
Sanniki
Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina zainwestuje ponad 3,2 mln zł w modernizację zabytkowego Zespołu Pałacowo-Parkowego. Prace obejmą rozbudowę i przebudowę muszli koncertowej wraz z niezbędną infrastrukturą i wyposażeniem, a także modernizację zabytkowego ogrodzenia. Projekt będzie realizowany w partnerstwie z Towarzystwem im. Fryderyka Chopina w Warszawie i gminą Sanniki.
Liczba wyświetleń: 542
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.