Aktualności

Nie tylko księgozbiór…

2017.05.15 11:05 , aktualizacja: 2017.06.01 14:37

Autor: oprac. Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • marszałek Adam Struzik wręczył dyplom uznania dyrektorowi biblioteki Michałowi Strąkowi fot. Michał Słaby
  • marszałek Adam Struzik pogratulował pracownikom biblioteki dotychczasowej prężnej działalności fot. Michał Słaby
  • wręczanie medali Pro Masovia fot. Michał Słaby
  • Medal pamiatkowy Pro Masovia otrzymała pani Beata Golatowska fot. Michał Słaby
  • Pani Teresa Tomczak-pracownik biblioteki z medalem Pro Masovia fot. Michał Słaby
  • dyplomy uznania od marszałka za upowszechnianie i ochronę kultury fot. Michał Słaby
  • dyplomy uznania dla dyrekcji placówki fot. Michał Słaby

W tym roku mija 110 lat od założenia Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy – Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego. Miejsce to z powodzeniem zapewnia czytelnikom potrzebę edukacji, informacji czy doznań kulturalnych. O tym właśnie rozmawiano podczas jubileuszu.

 

Dzisiejsza uroczystość stałą się okazją do przypomnienia barwnych dziejów biblioteki i sylwetek jej twórców, uhonorowania zasłużonych pracowników oraz zaprezentowania imponujących, wciąż wzbogacanych zbiorów, w tym licznych varsavianów i publikacji
o Mazowszu.

 

Kiedyś…

Placówka, popularnie zwana „Biblioteką na Koszykowej”, jest jedną z największych i najstarszych bibliotek publicznych w Polsce. Powstała w 1907 r. z inicjatywy działaczy oświatowych i intelektualistów warszawskich przełomu XIX i XX w., m.in. Ludwika Krzywickiego, Stanisława Krzemińskiego, Rafała Radziwiłłowicza i Stefana Żeromskiego. W 1914 r. otrzymała własny gmach ufundowany przez Eugenię Kierbedziową i wkrótce stała się ośrodkiem życia kulturalnego w Warszawie. W 1928 r. przeszła pod Zarząd Miasta jako Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy. W latach 1928–1939 zorganizowała wzorową sieć biblioteczną, stworzyła nowoczesną służbę informacyjną oraz centralny ośrodek metodyki i instruktażu dla miejskiej sieci bibliotecznej. Prowadziła szkołę bibliotekarską i wydawała ukazujący się do dziś miesięcznik „Bibliotekarz”. Wybuch II wojny światowej zahamował rozwój placówki. Dzięki ofiarności pracowników, wznowiono jej działalność 26 maja 1945 r.

 

… dziś

Zajmuje ważne miejsce na kulturalnej i naukowej mapie Warszawy. Jest znana i ceniona. O jej dzisiejszej pozycji świadczą wspaniałe zbiory (około 1,5 mln woluminów o uniwersalnym charakterze) i korzystająca z nich imponująca liczba ponad 180 tys. czytelników. W ostatnich latach, dzięki dotacji z budżetu województwa mazowieckiego, przeszła modernizację i rozbudowę, zyskała m.in. nowe przyjazne przestrzenie (również dla osób niepełnosprawnych) oraz komfortowe warunki do gromadzenia i udostępniania zbiorów, a także realizowania wielu różnorodnych przedsięwzięć. Można tu uczyć się, poszerzać swoje zainteresowania, realizować pasje. W ofercie placówki znajdują się także interesujące wystawy, spotkania i promocje książek. Biblioteka prowadzi również działalność wydawniczą, organizuje sesje i konferencje, współpracuje z instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz rozwoju kultury i nauki, uczestniczy w programach oraz projektach krajowych, a także zagranicznych.

 

Zasłużeni

Marszałek Adam Struzik, w podziękowaniu za pełną poświęcenia pracę na rzecz ocalenia dla przyszłych pokoleń niezwykłego dorobku myśli ludzkiej, a także za skuteczne promowanie wartości książki i popularyzowanie czytelnictwa, uhonorował 5 pracowników biblioteki Medalami Pamiątkowymi „Pro Masovia”. Otrzymali je: Anna Chylińska-Stańczak, Beata Golatowska, Elżbieta Tomczak, Krzysztof Janczewski i Józef Winogrodzki. Dyplomami uznania wyróżniono dyrekcję placówki (4 osoby) na czele z dyrektorem dr. Michałem Strąkiem oraz 11 pracowników biblioteki. Marszałek Adam Struzik, wręczając odznaczenia, życzył nagrodzonym niegasnącej radości płynącej z obcowania ze słowem pisanym. Odznaki honorowe „Zasłużony dla kultury polskiej” trafiły do pracowników, którzy całokształtem swojej działalności zawodowej przyczynili się do tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury.

 

 

Liczba wyświetleń: 736

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.