Aktualności
O polityce spójności i budżecie UE
Marszałek Adam Struzik wziął udział w 13. posiedzeniu Komisji Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE (COTER).
O ekologii i klasyfikacji regionów
Członkowie COTER debatowali między innymi nad europejską strategią na rzecz mobilności niskoemisyjnej, która zakłada ograniczenie emisji gazów cieplarnianych pochodzących z transportu o co najmniej 60 proc. w porównaniu z 1999 r. Rozwiązaniem zwiększającym udział władz lokalnych i regionalnych w tych projektach oraz zachęcającym do inwestowania w alternatywne źródła energii na potrzeby transportu, mają być bezzwrotne dotacje w ramach polityki spójności w połączeniu z Europejskim Funduszem na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS).
Rozmawiano również o klasyfikacji i typologii terytorialnej, które odnoszą się do wniosku Komisji Europejskiej. Przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych stwierdzili, ze typologia przedstawiona przez Komisję Europejską nie uwzględnia terytoriów o specyficznych uwarunkowaniach gospodarczych, społecznych czy demograficznych. Typologia terytorialna ma wpływ na kreowanie polityki regionalnej, w tym na politykę spójności, która ma zmniejszać dysproporcje pomiędzy poszczególnymi regionami oraz zapewniać ich zrównoważony rozwój. Marszałek Adam Struzik podkreślił, ze województwo mazowieckie jest zróżnicowane wewnętrznie i w nowym okresie programowania należy zgodnie z nowym podziałem statystycznym kierować pomoc bardziej precyzyjnie i celowo.
O budżecie
Marszalek Adam Struzik wziął również udział w posiedzeniu Komisji ds. Budżetu Europejskiego Komitetu Regionów. Jednym z głównych zagadnień była sytuacja finansowa oraz reforma własnych zasobów finansowych Unii Europejskiej związana z wystąpieniem Wielkiej Brytanii ze struktur EU. Dyskutowano na temat sytuacji kryzysowej dotyczącej migracji i bezpieczeństwa. Unia Europejska ze względu na zawieranie umów handlowych z państwami trzecimi utraci środki pochodzące z należności celnych. Natomiast BREXITem będzie skutkował stratą dla unijnego budżetu kwoty10 mld euro rocznie po 2020 r.
Liczba wyświetleń: 448
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.