Aktualności

Promujemy zdrowe życie

2017.05.26 13:45 , aktualizacja: 2017.06.01 14:28

Autor: Eliza Śniegocka-Walkiewicz (ZD), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • wspólne zdjęcie przedstawicie samorzadu województwa i finalistów konkursu Przedstawiciele samorządu...
  • wspólne zdjęcie przedstawicie samorzadu województwa i finalistów konkur Koordynatorki szkół...
  • Członek zarządu Elżbieta Lanc i Eliza Śniegocka-Walkiewicz Członek zarządu Elżbieta...

Jak można zapobiegać chorobom krążenia, nadwadze i otyłości? Jakie znaczenie dla zdrowia ma ruch? Na te i inne pytania odpowiadała młodzież z mazowieckich szkół promocji zdrowia w finale konkursu wiedzy o wpływie aktywności fizycznej na występowanie chorób cywilizacyjnych. Zwycięzcom nagrody wręczyła członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Kłopoty z układem krążenia, udary oraz nadwaga, otyłość i cukrzyca to najczęstsze choroby cywilizacyjne występujące w krajach rozwijających i wysokorozwiniętych. Wpływają na to m.in. niewłaściwe odżywianie się, nadmierne spożywanie produktów przetworzonych, tłustych i zawierających dużo cukru, nieregularne spożywanie posiłków, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, brak lub mała aktywność fizyczna, siedzący tryb życia, rosnące tempo życia, ciągłe napięcie nerwowe oraz stres. Wielu tym chorobom możemy zapobiec, m.in. poprzez regularną aktywność fizyczną. Na te zagadnienia szczególną uwagę zwrócono w tegorocznej Olimpiadzie Szkół Promocji Zdrowia, która odbyła się pod hasłem „Ruch to zdrowie nie daj się chorobie”. Wydarzenie  organizowano we współpracy z SPZOZ Centralnym Ośrodkiem Medycyny Sportowej.

 

Znamy zwycięzców

W ramach I etapu konkursu, który odbył się 18 maja, wszyscy uczniowie ze Szkół Promocji Zdrowia pisali test, którego tematem przewodnim była aktywności fizyczna i jej wpływ na występowanie chorób cywilizacyjnych. Trzydziestu z nich, którzy najlepiej poradzili sobie z zadaniem, dziś stanęli w szranki w zmaganiach finałowych. W gronie najlepszych znaleźli się: Rafał Sabaliński z Warszawy (I miejsce), Agata Figura z Radomia (II miejsce), Michalia Kosowska z Siedlce (III miejsce), Aleksandra Pietrzak z Ciechanowa (IV miejsce), Natalia Michalak z Płocka (V miejsce) oraz Kamil Kołakowski z Ostrołęki (VI miejsce).

 

Szkoły Promocji Zdrowia

Program realizowany jest przez Samorząd Województwa Mazowieckiego od 1999 r. Jego ideą jest przybliżenie młodzieży wiedzy na temat prozdrowotnego stylu życia. Program zawiera m.in. zajęcia z zasad udzielania pomocy przedmedycznej, podstawy psychologii i rehabilitacji oraz wiedzę z obszaru chorób cywilizacyjnych. Nauczanie przedmiotu promocja zdrowia jest pomyślane jako rozszerzenie wiedzy zdobywanej przez uczniów w trakcie zajęć w szkole z biologii, chemii i fizyki. Obecnie na Mazowszu istnieje 6 Szkół Promocji Zdrowia, funkcjonujących przy Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie, Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym im. dr J. Psarskiego w Ostrołęce, Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku, Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym Sp. z o.o. w Radomiu, Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim  w Siedlcach Sp. z. o.o. oraz Mazowieckim Centrum Rehabilitacji STOCER w Konstancinie-Jeziornie. Jednym ze stałych elementów programu są Olimpiady Szkół Promocji Zdrowia, które każdego roku mają inne hasło przewodnie.

 

Liczba wyświetleń: 703

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.