Aktualności

Dzień Samorządu Terytorialnego

2017.05.26 13:55 , aktualizacja: 2017.06.01 14:22

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Reforma samorządowa powszechnie uważana jest za jedną z najlepiej przeprowadzonych zmian III RP. Zaowocowała decentralizacją władzy i upodmiotowieniem lokalnych wspólnot. Samorządy są najbliżej spraw mieszkańców. Pozytywnie pracę samorządowców ocenia aż 71 proc. z nas, tymczasem Sejmu już tylko 21 proc.

 

– Bycie samorządowcem to nie polityka, ale codzienne mierzenie się z wyzwaniami. Dobry samorządowiec jest najbliżej problemów mieszkańców, najlepiej zna potencjał terenu, potrafi zidentyfikować szanse i zagrożenia jego rozwoju

– zaznaczył marszałek Adam Struzik.

 

Samorząd województwa

Od kilkunastu lat dba o rozwój regionu, także poprzez pozyskiwanie funduszy unijnych. Dzięki środkom z budżetu Mazowsza, a także wsparciu z Unii Europejskiej udało się m.in. zmodernizować ponad 10 tys. km dróg, wybudować ponad 1700 km wodociągów i przeszło 2200 km sieci kanalizacyjnej. Zakupiliśmy blisko 120 nowych pociągów i całkowicie zmodernizowaliśmy tabor Kolei Mazowieckich, wybudowaliśmy ponad 3,6 tys. km światłowodów i 2000 obiektów sportowych, zmodernizowaliśmy i wyposażyliśmy około 1000 szkół. Ponad 5,5 tys. uczniów otrzymało stypendia. Sukcesywnie wzrasta również rola Mazowsza na rynkach europejskich i światowych. Region staje się coraz bardziej innowacyjny, co potwierdza zwycięstwo w rankingu przygotowanym przez ekspertów Banku Millennium „Indeks Millenium – Potencjał Innowacyjności Regionów 2017”.

 

– Stale inwestujemy w projekty ważne dla mieszkańców, m.in. w drogi, szkoły, szpitale czy placówki kulturalne. Warto o tym pamiętać szczególnie dzisiaj, gdy władza centralna dąży do osłabienia samorządów poprzez odbieranie im kolejnych kompetencji i zadań

– podkreślił marszałek Adam Struzik, laureat plebiscytu portalu samorządowego na Najlepszego Marszałka Polski 2016. Z okazji  Dnia Samorządu Terytorialnego marszałek Adam Struzik życzył wszystkim samorządowcom wytrwałości, dużo siły w realizacji podejmowanych zadań, ciekawych inicjatyw i dalszych sukcesów w pracy.

 

Rządowy punkt widzenia

Ostatnie decyzje strony rządowej skutkują wprost lub niejako „przy okazji” odbieraniem kompetencji samorządom lokalnym. Odbierane są te działania, których finansowanie jest w pełni zabezpieczone, pod opieką samorządów pozostają wymagające wysokich środków i najbardziej problemowe. Dotyczy to m.in. Programu Rozwoju Bazy Sportowej, Ośrodków Doradztwa Rolniczego, Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska.

 

Liczba wyświetleń: 752

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.