Aktualności

Radomskie pieśni ludowe

2017.06.12 11:35 , aktualizacja: 2017.06.12 12:14

Autor: Joanna Wołczyńska, (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Występ zespołu biorącego udział w konkursie, fot. Roman Podgórski Występ zespołu biorącego...
  • Przemawiający członek zarządu Rafał Rajkowski, fot. Roman Podgórski Członek zarządu Rafał...
  • Zmagania konkursowe, fot. Roman Podgórski Zmagania konkursowe, fot....
  • Rozbawiona publiczność, fot. Roman Podgórski Rozbawiona publiczność,...

W niedzielę w gminie Mirów odbył się II Przegląd Ludowej Pieśni Obrzędowej Regionu Radomskiego. W wydarzeniu wzięły udział liczne zespoły śpiewacze, które podziwiał członek zarządu województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski.

 

Rozśpiewany Mirów

Zespoły wykonywały 3 utwory związane z dorocznymi zwyczajami i obrzędami: chodzeniem po dyngusie, gaikiem, chodzeniem  z kogutkiem, sobótkami, świętem Matki Boskiej Zielnej, siewami, wykopkami, obróbką lnu, prządkami, darciem pierza, chodzeniem kolędników z gwiazdą lub turoniem, szopką, „Herodami”, świętem Trzech Króli, Matki Boskiej Gromnicznej, kusakami, weselem i chrzcinami. Wykonawcy występowali bez towarzyszenia instrumentów. Na scenie zaprezentowało się prawie 200 artystów.

 

Szacunek dla tradycji

Tradycje i obyczaje danego regionu to bezcenne wartości, które nadają tożsamość kulturową jego mieszkańcom, integrują lokalne społeczeństwo w duchu kultywowania dziedzictwa przekazywanego z dziada pradziada, są największym bogactwem naszych małych ojczyzn i zarazem nieodłącznym elementem kultury narodowej. Dlatego tak ważne jest, by wśród nas żywa pozostawała potrzeba zachowania i rozpowszechniania kulturowej przeszłości, bez której trudno wyobrazić sobie naszą przyszłość. Cieszę się, że podejmują Państwo działania służące nie tylko prezentacji różnorodności mazowieckiej kultury, ale także pielęgnowaniu i przekazywaniu naszych pięknych tradycji i zwyczajów

– powiedział, gratulując artystom występów, członek zarządu Rafał Rajkowski.

 

Zwycięzcy

Po obejrzeniu prezentacji, komisja przyznała Grand Prix w kategorii zespoły śpiewacze grupie „Przystalanki” z Przystałowic Małych. Wyróżnienia zdobyły zespoły:

 

  • „Gołcunecki” z Gałek

  • „KGW” z Rudek

  • „Mierziączka” z Mierziączki

  • „Strykowianki” ze Strykowic Górnych

  • „Korzenie” z Łaguszowa.

     

W przerwach pomiędzy występami konkursowymi na scenie prezentowali się ,,Krośniewiacy” i młodzieżowy Zespół Ludowy „Guzowianki”. Na zakończenie imprezy wystąpiły grupy Kolibeer i Echo.

 

Liczba wyświetleń: 538

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.