Aktualności
Radom uhonorował bohaterów
2017.06.20 09:30 , aktualizacja: 2017.06.20 11:02
Autor: Joanna Wołczyńska (OR), Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska
Od poniedziałku Radomskie Centrum Onkologii nosi imię Bohaterów Radomskiego Czerwca '76. W tym ważnym momencie, upamiętniającym zasłużonych dla kraju, uczestniczył członek zarządu Rafał Rajkowski.
Znaczenie historyczne
Pomysł nadania imienia to inicjatywa Stowarzyszenia Radomski Czerwiec '76, którą poparły władze miasta. Przedsięwzięcie otworzyło tygodniowy cykl uroczystości z okazji 41. rocznicy Wydarzeń Radomskich, podczas których przywołano trudne doświadczenia rodaków.
W proteście przeciw planowanym przez rząd podwyżkom cen żywności, 25 czerwca 1976 r., 20–25 tys. ludzi wyszło na ulice Radomia, gdzie doszło do starć z milicją i oddziałami ZOMO. Według IPN zatrzymano 654 osoby, a tzw. sądowym trybem postępowania objęto 255 osób. W związku z udziałem w proteście pracę straciło około 900 radomian, głównie pracowników Zakładów Metalowych. Konsekwencją protestów było bezprawne bicie zatrzymanych na „ścieżkach zdrowia”. Zaczęły się także represje wobec uczestników akcji oraz ich rodzin.
Medale i odznaczenia
Uroczystość związana z nadaniem imienia Radomskiemu Centrum Onkologii (RCO) stała się okazją do odsłonięcia tablicy, na której znajduje się pełna nazwa placówki przy ulicy Uniwersyteckiej, a także wręczenia medali Pro Partia za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Odznaczenia otrzymali:
-
historyk Przemysław Bednarczyk,
-
Marek Jukiewicz,
-
pomysłodawca RCO Stanisław Kowalski,
-
prezes Stowarzyszenia Radomski Czerwiec 76’ Wiesław Wabik,
-
lekarz medycyny Robert Wirazka,
-
dyrektor zarządzający RCO Dorota Ząbek.
Liczba wyświetleń: 356
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.