Aktualności
Wypoczywaj bezpiecznie!
2017.06.21 10:25 , aktualizacja: 2017.06.22 15:30
Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
- Oznaczenie Czarnego Punktu...
- Insp. Marek Świszcz,...
- Insp. Marek Świszcz, fot....
- Komisariat Rzeczny Policji...
- Marszałek Adam Struzik,...
- Nadkom. Agnieszka...
- Na Mazowszu pojawi się 8...
W tym roku na Mazowszu doszło już do 10 utonięć. Aby uczulić wypoczywających nad wodą na czyhające na nich zagrożenia, Samorząd Województwa Mazowieckiego wspólnie z policją oznacza najbardziej niebezpieczne miejsca tzw. czarnymi punktami wodnymi.
Coraz więcej oznaczonych punktów
Wakacyjna aura sprzyja wypoczynkowi nad wodą. Niestety, bardzo często, szukając miejsc mniej zatłoczonym, wybieramy akweny niestrzeżone, a co za tym idzie – niebezpieczne. Nasza akcja skierowana jest do tych osób, które nie bacząc na niebezpieczeństwo wypoczywają w miejscach niekoniecznie do tego celu przeznaczonych. Liczymy, że dzięki tej akcji mieszkańcy Mazowsza będą zachowywać większą ostrożność tam, gdzie zobaczą znaki ostrzegawcze
– podkreślił podczas konferencji prasowej marszałek Adam Struzik.
Co roku na wodnej mapie Mazowsza pojawiają się miejsca szczególnie niebezpieczne, w których dochodzi do największej liczby wypadków. Dlatego urząd marszałkowski w porozumieniu z Komendą Stołeczną Policji i Komendą Wojewódzką Policji już od 8 lat oznacza te akweny, w których dochodzi do największej liczby wypadków, tablicami „Czarny punkt wodny”. W tym roku do istniejących 132 punktów dołączy 8 nowych, a 46 zostanie wymienionych – 33 na terenie objętym działaniem Komendy Wojewódzkiej Policji, a 13 na terenie objętym działaniem Komendy Stołecznej Policji.
Wykaz wszystkich oznaczonych miejsc dostępny jest w zakładce Czarny punkt wodny
Nowe punkty pojawią się w miejscowościach: Ostrołęka (rzeka Narew, 2 tablice), Kruki (pow. ostrołęcki, wyrobisko pożwirowe), Czerwińsk nad Wisłą (pow. płoński, rzeka Wisła), Jednorożec (pow. przasnyski, rzeka Orzyc), Ponikiew (pow. pułtuski, rzeka Narew, tzw. Biała Góra), Brańszczyk (pow. wyszkowski, rzeka Bug) oraz Lubiel Nowy (pow. wyszkowski, rzeka Narew).
Forma tablic jest prosta i czytelna. Czarno-żółta kolorystyka gwarantuje dobrą widoczność, a minimalistyczna grafika – czytelność. Oznaczenia są zawsze ustawione w widocznym dla wszystkich miejscu.
Bezpieczeństwo jest najważniejsze
Najczęstszą przyczyną tragedii nad wodą jest lekkomyślność i alkohol. Wypoczywając, zapominamy o elementarnych zasadach bezpieczeństwa. Nawet w chwilach relaksu powinniśmy pamiętać o tym, że bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych zależy od tego, jak poważnie potraktujemy zagrożenie. Nasi policjanci zawsze ofiarnie niosą pomoc potrzebującym na wodzie i zrobimy wszystko, aby zawsze byli na czas
– zaznacza naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Stołecznej Policji nadkom. Agnieszka Gajewska-Kosim.
Bezpieczeństwo mieszkańców Mazowsza na wodach i terenach przywodnych jest jednym z priorytetów policji garnizonu mazowieckiego. Akweny, nad którymi obserwujemy wzrost ruchu turystycznego, patrolowane są przez policjantów korzystających ze sprzętu pływającego. Jednocześnie prowadzimy akcje profilaktyczne, uświadamiające, jakie są zagrożenia związane z wypoczynkiem, szczególnie w okresie letnim. Wszystko to w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo” Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i przedsięwzięcia Komendy Głównej Policji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Prowadzona wspólnie z urzędem marszałkowskim akcja „Czarny punkt wodny” ma podobny charakter, służy informowaniu i ostrzeganiu społeczeństwa. Przynosi wymierne efekty. Na przestrzeni lat, tylko w jednym przypadku doszło do kolejnego utonięcia w czarnym punkcie
– podkreśla Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu insp. Marek Świszcz.
Środki na wyprodukowanie tablic zapewnił Samorząd Województwa Mazowieckiego. Miejsca, w których zostaną ustawione znaki, wytypowały komendy wojewódzka i stołeczna policji.
Liczba wyświetleń: 865
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.