Aktualności
Ruszyła budowa ośrodka onkologii w Siedlcach
2017.06.23 10:00
Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Paweł Burlewicz
- Akt erekcyjny Ośrodka...
- Uroczystość wmurowania...
- Dyrektor szpitala Marcin...
- Treść aktu erekcyjnego...
- Wicemarszałek Elżbieta Lanc...
- Gotowy kamień węgielny...
Skuteczne leczenie nowotworów wymaga wyspecjalizowanej opieki. Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach już niedługo będzie mógł ją zapewnić licznym potrzebującym.
Ośrodek Onkologii, który powstaje w Siedlcach, ma być nowoczesny, profesjonalny i przyjazny pacjentom. Co istotne – jest pierwszy w subregionie siedlecko-ostrołęckim. To jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Budowa już trwa, a w środę 22 czerwca uroczyście podpisano i wmurowano akt erekcyjny.
Nowotwory są drugą najważniejszą przyczyną zgonów w Polsce, tuż za chorobami układu krążenia. Tylko w siedleckim szpitalu wojewódzkim w zeszłym roku udzielono ponad dwukrotnie więcej porad niż w 2009 r.
Opieka będzie kompleksowa
– Niestety, ciągle borykamy się ze zbyt małą liczbą ośrodków onkologicznych. Dlatego tak ważna jest ta inwestycja. Naszym priorytetem jest zapewnienie pacjentom fachowej i kompleksowej opieki onkologicznej na wyciągnięcie ręki – podkreśliła Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.
Siedlecki Ośrodek Onkologii będzie skupiał się na: profilaktyce i wczesnym wykrywaniu nowotworów, systemowym leczeniu, radioterapii, badaniach i terapii izotopowej oraz chirurgii onkologicznej. Będą w nim leczeni pacjenci nie tylko z Mazowsza, ale również z Podlasia, Lubelszczyzny i innych regionów Polski.
Prezentowaliśmy też wizję przyszłego ośrodka.
Powstaną wszystkie konieczne pracownie
Prace w Siedlcach już się rozpoczęły. Wykonano wykopy i zalewane są fundamenty. Inwestycja zakłada budowę specjalnego pawilonu i przystosowanie budynków technicznych. Nowy obiekt połączy z głównym zespołem budynków szpitala podziemny tunel. Przygotowane zostaną 84 łóżka dla pacjentów, stanowiska do chemioterapii dziennej, pracownia cytostatyków, przychodnia onkologiczna, zakład radioterapii, zakład medycyny nuklearnej, pracownia tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego oraz mammografii. Całkowita powierzchnia ośrodka wyniesie 7 785,20 m2.
Koszt inwestycji to około 112 mln zł. Finansowanie budowy odbywa się dwutorowo. Budowę (ok. 56 mln zł) pokrywają środki z kredytu inwestycyjnego i wsparcie z budżetu województwa mazowieckiego. Środki na wyposażenie pochodzić będą z Ministerstwa Zdrowia, w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, i z Unii Europejskiej. Dzięki staraniom Samorządu Województwa Mazowieckiego, powstanie Siedleckiego Ośrodka Onkologii ujęto w Kontrakcie Terytorialnym.
Najlepsi w Warszawie wspomogą Siedlce
Aby zapewnić w powstającym ośrodku najwyższą jakość leczenia, podpisano porozumienie z Centrum Onkologii – Instytutem im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. To wiodąca placówka zarówno w Polsce, jak i w Europie, prowadząca działalność naukowo-badawczą. Pomoże siedlczanom przygotować kadrę i nowoczesne procedury leczenia.
– Wspólnie z zarządem Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach postanowiliśmy o nawiązaniu współpracy, która będzie obejmować wymianę wiedzy i doświadczenia, szkolenie specjalistów, konsultacje i konsylia, uzgodnienia kryteriów kwalifikacji pacjentów do optymalnych metod leczenia, koordynację diagnostyki i opieki, wspólne działania w obszarze profilaktyki oraz prowadzenie badań naukowych – zapowiedział prof. dr hab. n.med. Jan Walewski, dyrektor warszawskiego ośrodka.
Nowy ośrodek jest częścią sieci
– Wzorcowa współpraca w codziennej praktyce klinicznej Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach i Instytutu Onkologii będzie praktyczną realizacją idei skoordynowanej sieci opieki onkologicznej, której pomysłodawcą i prekursorem był jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku prof. Tadeusz Koszarowski – dodał dyrektor Jan Walewski.
Biorąc pod uwagę starzenie się społeczeństwa i wzrost grupy osób najbardziej podatnych na nowotwory, opieka onkologiczna powinna być dziś jednym z priorytetów polityki zdrowotnej. Budowa ośrodka w Siedlcach była konieczna. Brak wystarczających możliwości leczenia w subregionie potwierdzili eksperci, m.in. z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, który na podstawie umowy z urzędem marszałkowskim przeprowadził kompleksową analizę epidemiologiczną i demograficzną. Takie same zdanie miał również konsultant wojewódzki ds. radioterapii onkologicznej prof. dr hab. n. med. Andrzej Kawecki.
Liczba wyświetleń: 479
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.