Aktualności
Ważne miejsce pamięci
2017.06.26 09:30 , aktualizacja: 2019.05.09 14:06
Autor: Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
Złożeniem wieńców na cmentarzu-mauzoleum w podwarszawskich Palmirach uczczono 77. rocznicę tragicznych wydarzeń z okresu II wojny światowej. W 1940 r. rozstrzelano tu m.in. wielu wybitnych działaczy społecznych i politycznych II RP.
Na utworzonym w 1948 r. cmentarzu-mauzoleum spoczywają szczątki ofiar, ekshumowanych w Puszczy Kampinoskiej i w Lasach Chojnowskich. Marszałek Adam Struzik złożył kwiaty na grobie Macieja Rataja – wybitnego działacza społecznego oraz Marszałka Sejmu II RP, podkreślając jak ważnym miejscem w pamięci narodowej powinny być Palmiry. Życie stracili tam m.in. Janusz Kusociński, złoty medalista w biegu na 10 tys. metrów na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w 1932 r. czy wiceprezydent Warszawy Jan Pohoski. Wiele ofiar pozostaje bezimiennych.
Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry
Miejsce pamięci narodowej. Powstało kilka lat temu, by upamiętnić ofiary masowych egzekucji przeprowadzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej na terenie Puszczy Kampinoskiej. Jest uzupełnieniem infrastruktury okołoturystycznej związanej z historią tego miejsca. Budowę muzeum współfinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007–2013.
Liczba wyświetleń: 308
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.