Aktualności

W Brukseli rozmawiano o rozwoju miast i regionów

2017.06.30 14:55 , aktualizacja: 2017.07.04 09:39

Autor: Nina Małachowska, Bruksela, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Marszałek Adam Struzik wśród innych przedstawicieli miast i regionó europejskich na konferencji w Brukseli Marszałek Adam Struzik jako...
Uczestnicy konferencji na sali obrad W Brukseli rozmawiano o...

Jak działa europejski plan inwestycyjny na rzecz miast i regionów? Odpowiedzi na to pytanie szukano, opierając się o wiedzę ekspertów, naukowców i decydentów politycznych, a także nowych badań w tej dziedzinie.

 

Plan inwestycyjny dla Europy

Uruchomiono go w listopadzie 2014 r., aby zaradzić luce inwestycyjnej, która dotyka wiele krajów Europy i jej regionów, zagrażając jej obecnej i przyszłej konkurencyjności oraz dobrobycie obywateli. Władze lokalne i regionalne są powszechnie uznawane za najważniejszych partnerów sukcesu planu inwestycyjnego dla Europy, wciąż jednak pozostaje wiele wyzwań dla szerszego zaangażowania miast i regionów. Marszałek Adam Struzik wziął udział w konferencji w roli eksperta. Mówił o dobrych przykładach wykorzystania planu inwestycyjnego dla Europy na terenie województwa mazowieckiego.

 

Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych

Jest głównym filarem planu inwestycyjnego dla Europy. Powstał jako trzon tzw. Planu Junckera w ramach Europejskiego Banku Inwestycyjnego – należącego do wszystkich państw członkowskich UE. Głównym założeniem EFIS jest ogólna poprawa europejskiego otoczenia inwestycyjnego.

 

Doświadczenia z Mazowsza

Marszałek Adam Struzik, jako dobry przykład wykorzystania środków z EFSI w województwie mazowieckim, przedstawił projekt spalarni odpadów (Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych przy ul. Zabranieckiej 2, dzielnica Targówek, Warszawa) funkcjonującej od 2001 r. Jej moce przerobowe, z punktu widzenia powstającej ilości produkowanych odpadów w Warszawie i na Mazowszu, są niewystarczające. Koszt inwestycji to około 1,1 mld zł (ramach EFIS pozyskano 566,45 mln zł). Jest to jeden z najistotniejszych projektów w obszarze gospodarki odpadami na Mazowszu. W rezultacie ilość odpadów komunalnych będzie zmniejszona o 80 proc. Przewidywana wydajność instalacji to ponad 300 000 Mg. Zakłada się, że będzie ona pracowała w trybie ciągłym, wytwarzając jednocześnie prąd i ciepło. Rozpoczęcie projektu przewiduje się na pierwszy kwartał 2018 r.

 

 – Dialog z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, zarządzającym funduszami EFSI, był owocny i zachęca do dalszej współpracy na przyszłość, tym bardziej, że w kontekście terytorialnym Polska na tle innych krajów europejskich posiada udział w wykorzystaniu środków z EFSI na poziomie 3 proc. podczas kiedy lider rankingu – Francja – 37 proc.

– podkreślił marszałek Adam Struzik.

Liczba wyświetleń: 366

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.