Aktualności

Są pieniądze dla Przasnysza

2017.07.03 09:55 , aktualizacja: 2017.07.04 13:26

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Podpisanie umowy, Marszałek Adam Struzik...
  • Marszałek rozmawia z dziennikarką Wywiad dla mediów, fot....
  • podzielona w krzyż prostokątna tarcza hiszpańska. W pierwszym polu znajduje się na białym tle mur czerwony, z trzema wieżami tego samego koloru (herb Przasnysza - stolicy powiatu). Pola drugie i trzecie przedstawiają trzy złote kłosy zboża (żyto), z których dwa skrajne ułożone skośnie do krawędzi pola. Barwy pól kolejno zielona i niebieska. W czwartym polu widnieje drzewo z korzeniami, gałęziami i dużą szyszką, obok którego przedstawiony jest róg myśliwski Herb powiatu przasnyskiego,...
  • Starosta prezentuje mapę z inwestycjami w powiecie Starosta przasnyski Zenon...

Dzięki wsparciu unijnemu gmina Chorzele zyska drogę powiatową, a dwustu uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przasnyszu weźmie udział w kursach, stażach i praktykach podwyższających kompetencje zawodowe. Decyzją zarządu województwa projekty otrzymają dofinansowanie w wysokości ponad 24,8 mln zł w ramach RPO WM 2014–2020. Umowę w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik i starosta przasnyski Zenon Szczepankowski.

 

Bliżej i bezpieczniej

Już w drugiej połowie przyszłego roku będzie można korzystać z blisko 7-kilometrowego odcinka drogi powiatowej wraz z przylegającą drogą serwisową i pasem technologicznym o łącznej szerokości 32 m. Powstanie też most na rzece Orzyc oraz przepusty drogowe. Inwestycja poprawi dostępność komunikacyjną regionu i zapewni dojazd do Przasnyskiej Strefy Gospodarczej. Umożliwi też połączenie powiatu przasnyskiego i PSG Podstrefy w Chorzelach z kolejową siecią TEN-T. Zwiększy również  bezpieczeństwo ruchu drogowego. Cały koszt budowy drogi to blisko 40 mln zł a dofinansowanie wyniesie ponad 23 mln zł.

 

Propozycja dla uczniów

W ramach projektu od czerwca br. do końca września 2018 r. realizowane będą staże i praktyki zawodowe, a także kursy i szkolenia. Szkoły biorące udział w programie otrzymają sprzęt niezbędny do kształcenia zawodowego. Dodatkowe wyposażenie zyskają m.in.: pracownia gastronomiczna, pracownia elektroniki samochodowej oraz pracownia rolnicza. Uczniowie wezmą udział w stażach, które będą uzupełnieniem praktycznej nauki zawodu, realizowanej przez ZSP. Oferty będą dostosowane do konkretnych potrzeb ucznia. Pracodawca poprzez opiekuna będzie sprawował nadzór nad odbywaniem stażu.

 

Projekt uwzględnia potrzeby lokalnego rynku pracy i będzie wspierał kształcenie w zawodach m.in. technik pojazdów samochodowych, technik Informatyk czy kucharz. Oprócz staży i praktyk przewidziano dla uczestników także możliwość podnoszenia kompetencji, zdobywania dodatkowych uprawnień i umiejętności na kursach: barmańskim, baristy, carvingu I stopnia (rzeźbienie w owocach), spawacza, AutoCAD, kombajnisty, na prawo jazdy B+E czy warsztatach czekoladowych. Dostępne będą również szkolenia kształtujące postawy przedsiębiorcze i kreatywne. Szkolenia będą odbywały się na terenie szkoły. Projekt otrzyma prawie 1,4 mln zł wsparcia.

Liczba wyświetleń: 527

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.