Aktualności

100-lecie OSP Zabruzdy

2017.07.11 11:25 , aktualizacja: 2017.07.11 12:10

Autor: Grzegorz Skolimowski (OR), Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • Janina Ewa Orzełowska poprzez uścisk ręki gratuluje i wręcza odznaczenie prezesowi OSP Zabruzdy Wicemarszałek Janina Ewa...
  • Ksiądz w asyście ministranta kropi wodą święconą nowy samochód Poświęcenie nowego wozu...
  • Strażacy ubrani w dawne munduru jadą na zabytkowym wozie konnym zaprzęgniętym w parę koni Nie lada atrakcją okazała...
  • wyróżnieni wraz z wicemarszałek stoją w jednej linii w tle poczty sztandarowe przybyłych jednostek OSP Jubileusz stał się okazją...

Wśród pocztów sztandarowych, galowych mundurów i licznie przybyłych gości strażacy ochotnicy z Zabruzd (powiat garwoliński) świętowali stulecie swojej jednostki. Podczas uroczystości nie zabrakło odznaczeń, pochwał i… prezentu.

 

Nagrody i wyróżnienia

W uroczystych obchodach jubileuszu Ochotniczej Straży Pożarnej w Zabruzdach uczestniczyła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska. Przedstawicielka samorządu Mazowsza pogratulowała druhom pięknego jubileuszu, dziękując za trud i poświęcenie, jakie wykazują podczas każdej akcji ratunkowej. Na ręce prezesa OSP Kacpra Odziemczyka przekazała Medal Pamiątkowy „Pro Masovia” przyznany przez marszałka Adama Struzika.

 

Dyplomy uznania otrzymali: Bogdan Pasik, Andrzej Parysek, Andrzej Domaszczyński, Adam Odziemczyk, Stanisław Pasik, Danuta Belka, Witold Rogala, Kacper Odziemczyk, Henryk Rogala, Filip Belka i Marek Rogala. Jednostka została też odznaczona Złotym Znakiem Związku OSP RP.

 

Wymarzony prezent

Z okazji jubileuszu jednostka otrzymała ciężki samochód pożarniczy – Jelcz 010. Przekazał go Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej. Samochód pochodzi ze szkoły pożarniczej w Poznaniu. Dla druhów to ważny prezent. W czerwcu zeszłego roku utracili swój pojazd (Star 660 GBA) – spalił się podczas powrotu z akcji (samozapalenie). Obecnie jednostka liczy 44 członków zwyczajnych i 11 honorowych. Wśród nich 22 strażaków jest przeszkolonych i gotowych do działań ratowniczych.

 

Tradycja i współzawodnictwo

Jednostka od lat kultywuje tradycje strażackie. Druhowie z wielką pieczołowitością dbają o zabytkowy sprzęt, m.in. sikawkę z 1883 r. wyprodukowaną przez Zakład Braci Mencel w Warszawie oraz wóz strażacki konny. Członkowie jednostki chętnie biorą udział w zawodach strażackich. Startowali np. w międzynarodowych zawodach sikawek w Cichowie, zawodach krajowych w Trzebiatowie oraz Mazowieckich Zawodach Sikawek w Garwolinie. W tych ostatnich niejednokrotnie zdobywali czołowe miejsca. Organizują również pokazy sprzętu pożarniczego przy okazji wydarzeń odbywających się na terenie gminy.

Liczba wyświetleń: 747

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.