Aktualności

Wielki powrót lokomotywy Px29

2017.07.14 15:20 , aktualizacja: 2017.07.17 09:22

Autor: Tomasz Kurowski (Stacja Muzeum), Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

  • Front lokomotywy wjeżdżającej na stację. Dymiący komin Px29 to do dziś imponująca...
  • Wypełniona węglarka i lokomotywa Przygotowania do...
  • Polityk wyglądający z okienka parowozu Czekających na stacji na...
  • Polityk w rozmowie z maszynistą u wejścia do lokomotywy Marszałek Adam Struzik był...
  • Czworo uroczyście ubranych ludzi czeka na wjazd parowozu na peronie Współtwórcy sukcesu, od...
  • Polityk patrzy na manewrowanie lokomotywą Marszałek Adam Struzik...
  • Adam Struzik rozmawia z mieszkańcami Sochaczewa Spotkanie marszałka z...
  • Jadąca tyłem maszyna z węglarką Do parowozu Px29 numer...
  • Wagony, do których wsiadają pasażerowie Do pociągu wsiedli chętni...
  • Ubrany w kamizelkę Zawiadowca dał znak do...
  • Dwoje polityków wewnątrz zabytkowego wagonu Marszałek Adam Struzik w...

Do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie powrócił odrestaurowany parowóz Px29-1704. Wśród miłośników techniki, którzy go witali, był marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

 

Lokomotywy Px29 budowano w latach 20. XX wieku. Powstało ich 21, z których 13 przeznaczono dla warszawskiej dyrekcji PKP, 4 dla radomskiej, 3 dla wileńskiej i jeden dla lwowskiej. Po II wojnie światowej w Polsce zachowało się tylko 11 takich parowozów – były eksploatowane do drugiej połowy lat 70.

 

Zostały tylko dwie

W Sochaczewie uroczyście powitano maszynę Px29-1704 z 1929 r., która powróciła na wąskie tory po prawie 6-letniej przerwie, spowodowanej koniecznością naprawy rewizyjnej. To jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy – oba znajdują się w sochaczewskim skansenie kolejowym, będącym filią Stacji Muzeum.

 

Z tej okazji przygotowano 100 bezpłatnych biletów na przejazd w na trasie Muzeum Kolei Wąskotorowej – Sochaczew Chodaków – Muzeum Kolei Wąskotorowej. Na szczęście to niejedyna okazja, by spotkać ten zabytek techniki. Od 15 lipca Px29 będzie prowadził muzealny pociąg retro do Puszczy Kampinoskiej w każdą sobotę i niedzielę w lipcu, sierpniu i wrześniu oraz w każdą sobotę października aż do zakończenia sezonu turystycznego 21 października.

 

Pomogło wsparcie samorządu

Naprawa parowozu Px29-1704 była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Mazowieckiego, który 6 lipca 2015 r. zwiększył dotację celową dla Muzeum Kolejnictwa w Warszawie (poprzednika Stacji Muzeum) o kwotę 579,5 tys. zł. W piątek marszałek Adam Struzik wcielił się nawet w rolę... maszynisty i prowadził zabytkowy parowóz, który od weekendu będzie woził mieszkańców Mazowsza.

Liczba wyświetleń: 955

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.