Aktualności

Nowe życie radomskich kościołów

2017.07.20 14:55

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

Dwaj panowie siedzący przy stole konferencyjnym Umowę w Radomiu podpisali...

Unijne wsparcie kwotą ponad 3,2 mln zł pozwoli na prace konserwatorsko-budowlane w obiektach sakralnych diecezji radomskiej.

 

W Radomiu remont obejmie kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego, dawny klasztor Sióstr Benedyktynek przy ul. Malczewskiego (w części zajmowanej przez archiwum diecezjalne), a także teren cmentarza przy ul. Limanowskiego. Z kolei w Chotczy Dolnej wyremontowana zostanie kaplica pw. Trójcy Świętej i Aniołów Stróżów.

 

Decyzją zarządu województwa mazowieckiego projekt otrzyma dofinansowanie w ramach RPO WM 2014–2020. Umowę podpisali członek zarządu województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski oraz proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu Roman Adamczyk.

 

Poprawi się bezpieczeństwo

Modernizacja zakończy się w drugiej połowie 2018 r. Cenne obiekty sakralne wymagają poważnych prac. Kościół pw. NSJ w Radomiu czekają: remont elewacji nawy głównej, naw bocznych, prezbiterium, a także dachów, instalacji deszczowej, ogrodzenia oraz nawierzchni placu kościelnego.

 

Z kolei część budynku Kurii Diecezji Radomskiej przeznaczonej na archiwum wymaga wzmocnienia posadzek, odnowienia tynków i wymiany stolarki drzwiowej. Budynek dawnej kancelarii na cmentarzu rzymskokatolickim w Radomiu będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. Zakupione zostanie również odpowiednie wyposażenie.

 

Metryka z komputera

Ponadto projekt przewiduje digitalizację metryk parafii położonych na terenie diecezji radomskiej. Papierowe metryki, które już zeskanowano, będą zabezpieczone przed zniszczeniem, a ich kopie cyfrowe znajdą się w nowo utworzonym repozytorium komputerowym. Będą dostępne do wglądu w kancelarii na cmentarzu rzymskokatolickim w Radomiu.

 

Dzięki remontowi osoby z niepełnosprawnością ruchową swobodnie dostaną się do kaplicy w Chotczy Dolnej. Dojdzie tam do montażu instalacji elektrycznej, alarmowej i nagłaśniającej, a teren wokół kaplicy zostanie zagospodarowany.

Liczba wyświetleń: 410

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.