Aktualności

Ponad wiek działalności

2017.07.24 15:00 , aktualizacja: 2017.07.25 13:29

Autor: Grzegorz Skolimowski, (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Kolumna strażaków, na pierwszym planie muzycy z instrumentami dętymi Przemarsz pocztów...
  • Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska z odznaczonymi druhami na tle pocztów sztandarowych Wicemarszałek Janina Ewa...
  • Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska przekazuje na ręce prezesa OSP Parysów Medal Pamiątkowy Przekazanie Medalu...
  • W tle wóz strażacki jednostki z Parysowa Wicemarszałek Janina Ewa...

Ochotnicza Straż Pożarna w Parysowie (powiat garwoliński) obchodziła 120. rocznicę rozpoczęcia działalności. Wspólnie z ochotnikami z Parysowa w jubileuszu uczestniczyły poczty sztandarowe OSP działających na terenie powiatu i zaproszeni goście, m.in. wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Zaczęło się w XIX wieku

W 1897 r. mieszkańcy Parysowa postanowili zadbać o swoje bezpieczeństwo i dobytek. Wspólnymi siłami powołali do życia Straż Pożarną. Mimo braków w umundurowaniu i sprzęcie ochotnicy dzielnie walczyli z "czerwonym kurem". Częste pożary były spowodowane typową zabudową wsi, składającej się niemal w całości z drewnianych budynków krytych strzechą. Pierwsza remiza spłonęła w 1944r. Kolejną strażnicę wybudowano po II wojnie światowej. W 1982 r. rozpoczęto budowę nowego budynku. W ciągu dwóch lat wybudowano wielofunkcyjny Dom Strażaka, który służy druhom do dziś. 

 

Obecne działania

Ochotnicy z Parysowa, oprócz działalności związanej z gaszeniem pożarów oraz ratowaniem życia i mienia, aktywnie uczestniczą w życiu loklnej społeczności. Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu i ciągle doskonalonym umiejętnościom, sprawnie i bezpiecznie prowadzą akcje bojowe.

 

Podziękowania i odznaczenia

Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska dziękowała strażakom za ich gotowość niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Podkreślała również trud związany ze służbą w szeregach Ochotniczej Straży Pożarnej. Na ręce prezesa OSP Parysów Stanisława Piętki przekazała Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”. Odznaczenie zostało przyznane przez marszałka województwa Adama Struzika za całokształt działalności na rzecz Mazowsza. Dyplomy Uznania otrzymali druhowie: Andrzej Frelek s. Jana, Robert Frelek, Zdzisław Szeląc, Andrzej Jagła, Dariusz Anczarski, Henryk Jonakowski, Andrzej Frelek s. Mariana, Mieczysław Oskroba, Kazimierz Sionek, Andrzej Podceleusz, Wojciech Całka, Wincenty Żurawek i Stanisław Piętka.

Złotym Znakiem Związku OSP RP uhonorowano druha Stanisława Piętkę i druha Kazimierza Sionka. Zasłużeni druhowie otrzymali złote, srebrne i brązowe medale „Za zasługi dla pożarnictwa”. Sztandar jednostki został odznaczony Złotym Znakiem Związku OSP RP.

 

 

Liczba wyświetleń: 402

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.