Aktualności

Radomski skansen jednym z cudów Polski?

2017.08.07 14:30 , aktualizacja: 2017.08.07 14:52

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

Muzeum Wsi Radomskiej nominowane w konkursie 7 Nowych Cudów Polski. Głosujemy na nr 14! Do 31 sierpnia br. infografika

Muzeum Wsi Radomskiej ma szansę zostać jednym z 7 nowych cudów Polski. Nominację otrzymało w konkursie organizowanym przez miesięcznik National Geographic Traveler. Głosować można do końca sierpnia.

 

Może zabrzmi to przewrotnie, ale ta nominacja wcale mnie nie dziwi. Muzeum Wsi Radomskiej to miejsce z olbrzymim potencjałem, ale też z duszą. Tętniące życiem, otwarte na potrzeby dzieci. Cieszę się więc ogromnie, że placówka ma szansę na wyróżnienie w plebiscycie. Zachęcam wszystkich mieszkańców Mazowsza do głosowania na radomski skansen i oczywiście do odwiedzania tego wyjątkowego miejsca

– mówi marszałek Adam Struzik.

 

Jak zagłosować?

Plebiscyt „7 nowych cudów Polskich” trwa do końca sierpnia i dostępny jest na stronie miesięcznika National Geographic Traveler. Aby oddać ważny głos należy na stronie www.7cudow.national-geographic.pl/nominacje wybrać pozycję Muzeum Wsi Radomskiej (nr 14) oraz w kilku słowach uzasadnić swój wybór. Nasz skansen rywalizuje z 31 innymi propozycjami.

 

O placówce

Skansen w Radomiu jest bardzo malowniczo położony. Przez jego teren przepływa rzeka Kosówka. Zachwyca też skalą. Dysponuje 80 różnego rodzaju obiektami ulokowanymi na ponad 30 ha. Są to wiatraki, dwory, kuźnie, kościół, młyny wodne czy też budynki gospodarcze. To jednak nie wszystko. Muzeum ma ponad 16 tys. eksponatów, takich jak pojazdy, maszyny rolnicze, ale też ule i narzędzia pszczelarskie oraz tkaniny.

 

Tym, co wyróżnia to miejsce, jest atmosfera. Wiernie odwzorowana dawna wieś sprawia wrażenie jakby dosłownie przed chwilą opuścili ją mieszkańcy. Do każdego miejsca można zajrzeć. Otworem stoją tu nie tylko wiejskie chałupy, ale i dwór szlachecki wraz ze spichlerzami, kurnikami, czworakami i kuźnią. Są tu też zagrody chłopskie oraz kościół z rzadko spotykanymi malowidłami i dzwonnicą, która, co ciekawe, została zbudowana bez użycia gwoździ. Mało kto wie, że znakiem rozpoznawczym skansenu jest największa w Polsce kolekcja uli i wiatraków.

 

Na terenie skansenu organizowane są cykliczne imprezy i wydarzenia kulturalne, m.in. „Rodzinna niedziela w skansenie”. Impreza ta odbywa się przez całe lato, w niedziele. Atrakcjami są też: „Letni kurs historii Polski” – organizowany z racji Święta Wojska Polskiego, Powitanie wiosny, Dzień Dziecka, Święto Chleba czy Festiwal Kartofla. Warte uwagi są z pewnością doroczne uroczystości związane z Niedzielą Palmową.

Liczba wyświetleń: 565

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.