Aktualności

Projekt na ponad 500 instalacji

2017.08.18 13:50 , aktualizacja: 2017.08.31 13:13

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

Samorządowcy przy stole prezydialnym podpisują umowę Marszałek Adam Struzik i...

Ciepło i prąd z odnawialnych źródeł energii w sześciu gminach Mazowsza – taką umowę wartości ponad 8,2 mln zł podpisał marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

 

Dzięki wsparciu ze środków unijnych do końca 2018 r. na terenie sześciu gmin: Załuski, Kuczbork-Osada, Gozdowo, Zawidz, Rościeszewo i Mała Wieś zamontowane będą systemy energii odnawialnej. To 104 instalacje do pozyskiwania energii cieplnej i aż 408 instalacji do pozyskiwania energii elektrycznej z OZE.

 

Skorzystają mieszkańcy i budynki publiczne

W gminie Załuski powstanie 113 odnawialnych źródeł energii, w tym 96 instalacji fotowoltaicznych (73 na dachu i 23 naziemne) na obiektach prywatnych, 1 na dachu budynku użyteczności publicznej oraz 16 kotłów grzewczych w budynkach mieszkalnych. Na terenie gminy Kuczbork pojawi się łącznie 130 instalacji OZE – na budynkach prywatnych 73 zestawy paneli fotowoltaicznych i 33 kolektory słoneczne, a na budynkach użyteczności publicznej 3 instalacje fotowoltaiczne. Oprócz tego w budynkach prywatnych zamontowanych będzie 25 kotłów grzewczych na biomasę.

 

Z kolei w gminie Gozdowo przewidziany jest montaż 88 urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii. Będą to 83 instalacje fotowoltaiczne na obiektach prywatnych oraz 5 na obiektach użyteczności publicznej (4 instalacje dachowe i 1 naziemna). Natomiast w gminie Zawidz powstanie w sumie 81 takich instalacji, w tym 65 fotowoltaicznych, 5 zestawów kolektorów słonecznych i 8 kotłów grzewczych na posesjach prywatnych oraz 3 instalacje fotowoltaiczne na budynkach użyteczności publicznej.

 

W gminie Rościszewo zaplanowano 59 instalacji – 52 fotowoltaiczne i 3 zestawy kolektorów słonecznych na obiektach prywatnych oraz 4 fotowoltaiczne na obiektach użyteczności publicznej. W gminie Mała Wieś powstanie łącznie 37 instalacji – 22 fotowoltaiczne na obiektach prywatnych, 1 na obiekcie użyteczności publicznej oraz 14 zestawów kolektorów słonecznych na dachach budynków prywatnych.

 

Trzy rodzaje korzyści

Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego projekt otrzyma ponad 8,2 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020. Umowę o unijne dofinansowanie podpisali marszałek Adam Struzik oraz wójt gminy Załuski Romuald Woźniak. Budowa systemu skończy się na początku 2019 r. Realizacja projektu przyczyni się do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza oraz obniżenia kosztów energii cieplnej i elektrycznej.

Liczba wyświetleń: 396

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.