Aktualności

Najpiękniejszy wieniec dożynkowy z Sokołowa

2017.08.21 15:25 , aktualizacja: 2017.08.21 15:36

Autor: Katarzyna Szymaniak (OR), Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

W tym roku uroczystości dożynkowe powiatu sokołowskiego odbyły się w Jabłonnie Lackiej. Rolnikom za trud dziękowała członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

 

Dożynki są ukoronowaniem całorocznego trudu rolników, czasem dziękowania za plony. Uroczystości w Jabłonnie Lackiej rozpoczęły się mszą w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Następnie korowód dożynkowy w asyście zespołu ludowego Jabłoniacy przemaszerował na stadion przy gminnym ośrodku kultury.

 

Podziękowania od gospodarzy

Ceremoniom zawsze przewodniczą starosta i starościna dożynkowi. W tym roku rola ta przypadła Marioli Polak, która wraz z rodziną prowadzi gospodarstwo o profilu mlecznym w Dzierzbach Włościańskich, oraz Dariuszowi Kożuchowskiemu, właścicielowi 50 hektarowego gospodarstwa, specjalizującego się w hodowli trzody chlewnej.

 

Po wniesieniu przez delegacje poszczególnych gmin wieńców dożynkowych wykonanych z kłosów zbóż, owoców, warzyw i polnych kwiatów, starostowie dożynek wręczyli bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów gospodarzom dożynek. W tym roku byli nimi: starosta sokołowski Leszek Iwaniuk i wójt gminy Jabłonna Lacka Wiesław Michalczuk.

 

Gospodarze dożynek podziękowali rolnikom za trud, dzięki któremu na stoły trafia codziennie chleb. W niedzielnych uroczystościach w Jabłonnie Lackiej udział wzięli poseł Marek Sawicki, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, władze samorządowe z poszczególnych gmin powiatu sokołowskiego, dyrektorzy instytucji, zaproszeni goście i mieszkańcy powiatu sokołowskiego.

 

Rolnicy odznaczeni

W tym roku pierwsze miejsce w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy przypadło gminie Sokołów Podlaski. Drugą nagrodę odebrała delegacja z gminy Jabłonna Lacka, trzecią mieszkańcy gminy Repki. Odznaczenie „Zasłużony dla rolnictwa” z terenu gminy Jabłonna Lacka otrzymali Mariusz Pacelt, Mateusz Kowalczyk, Piotr Toczyski, Łukasz Zawadzki, Piotr Kaczeczka i Jarosław Kożuchowski.

 

Patronat honorowy nad dożynkami objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

  • Samorządowiec idzie przez boisko z chlebem w dłoni Członek zarządu województwa...
  • W kościele ustawione na ziemi duże wieńce dożynkowe Efektowne wieńce dożynkowe...
  • Scena, na niej rolnicy odświętnie ubrani ze słonecznikami w rękach Wyróżnieni rolnicy z...
  • Śpiewacy w strojach ludowych i uczestnicy uroczystości maszerują przez wieś Korowód dożynkowy był...

Liczba wyświetleń: 866

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.