Aktualności

Podziękowaliśmy za plony w Sierakowie

2017.08.28 15:55 , aktualizacja: 2017.09.04 14:42

Autor: Marcin Rzońca (Biuro Regionalne KSOW), Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

  • Marszałek Adam Struzik dzieli się chlebem z dziewczynką i jej ojcem W tym dniu ważne było, by...
  • Grupa tańczących w strojach ludowych Granie i śpiew ożywiały...
  • Przedstawiciele Łęgu Przedmiejskiego w powiecie ostrołęckim w strojach ludowych Wieńcom towarzyszyły liczne...
  • Przestawiciele powiatu z wieńcem wysokości 1,5 m Wieniec powiatu radomskiego...
  • Namiot a pod nim orkiestra szykująca się do występu O oprawę uroczystości dbały...
  • Grupa śpiewaków w strojach ludowych z akordeonistą Artyści z kurpiowskiego...
  • Rulony zboża ustawione i ozdobione jak młyn, przed nimi kosze z warzywami Płody rolne prezentowane...
  • Na głównej scenie samorządowcy z koszem chleba Kulminacyjny punkt dożynek,...
  • Marszałek Adam Struzik wręcza puchar triumfatorce Dożynki to czas podsumowań...
  • Marszałek Adam Struzik i samorządowcy z Przasnysza Gospodarze Dożynek...
  • Cztery tancerki w strojach ludowych Występ zespołu „Mazowsze”...
  • Stoisko wystawiennicze Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Dożynki przypomniały, jak...
  • Wieniec z figurą Chrystusa zamkniętego w zbożowej koronie Wieniec wojewódzki wykonała...

Marszałek Adam Struzik dzielił się chlebem z gośćmi podczas Dożynek Województwa Mazowieckiego w Sierakowie. Najpiękniejszy wieniec przygotowali rolnicy z powiatu radomskiego. Koncertował zespół „Mazowsze”.

 

Tradycji stało się zadość – 27 sierpnia na lotnisku Przasnysz w Sierakowie podziękowaliśmy za plony, świętując Dożynki Województwa Mazowieckiego, Diecezji Płockiej i Ziemi Przasnyskiej. Pokłon rolnikom złożyło 27 powiatowych delegacji z wieńcami, dziesiątki delegacji gminnych i parafialnych, władze rządowe i samorządowe, z marszałkiem Adamem Struzikiem na czele, oraz setki gości.

 

Tegoroczne dożynki zawitały w północną część Mazowsza, korzystając z gościny powiatu przasnyskiego. Po raz pierwszy odbyły się na dwóch niezależnych scenach, które wzajemnie się uzupełniając, zagwarantowały wspaniałe przeżycia.

 

Przyjmijcie ten chleb i dzielcie mądrze

Uroczystości na scenie głównej rozpoczęła dziękczynna msza święta, koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa diecezji płockiej Piotra Libery, której przepiękną oprawę muzyczną zapewniły orkiestry dęte z Przasnysza, Starej Krępy, Krzynowłogi Małej i Bogatego. Ceremoniał dożynkowy wykonał Zespół Ludowy „Krasne” z Krasnego oraz Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Młode Kurpie” z Jednorożca.

 

Wszyscy czekali na słowa Starostów Dożynkowych Marioli i Arkadiusza Wieczorków z Klewek (gmina Przasnysz), skierowane do gospodarzy uroczystości – marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika,  starosty przasnyskiego Zenona Szczepankowskiego i wójta gminy Przasnysz Grażyny Wróblewskiej: „Przyjmijcie ten chleb gospodarzu, złotko naszej ziemi, już zebrane w żniwnym trudzie rękami naszemi. Przyjmijcie ten chleb gospodarzu, nie jest jego mało, dziel go mądrze, sprawiedliwie, by dla wszystkich stało”. Samorządowcy, licznie asystujący w ceremoniale, ruszyli dzielić się chlebem z gośćmi dożynek.

 

Chwilę później przyszedł czas na wręczenie odznaczeń państwowych i branżowych oraz zakończenie wielu  konkursów. Jednym z nich była tradycyjna rywalizacja o miano najładniejszego wieńca dożynkowego. Zwycięzcy to powiat radomski (I miejsce), powiat nowodworski (II miejsce) oraz powiat ostrołęcki (III miejsce). Wyróżniono powiaty sierpecki, łosicki i gostyniński.

 

Zachwycało „Mazowsze” i swojskie smaki

W części artystycznej królował folklor w wykonaniu Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego oraz znana i lubiana muzyka popularna (m.in. Francesco Napoli i Chojnacki Band), a wśród stoisk dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa przygotowana przez Samorząd Województwa Mazowieckiego we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Baranowie. Tu także wrażeń dostarczała wspaniała muzyka ludowa, przepiękne zapachy i smaki żywności tradycyjnej i regionalnej. Całość sfinansowano w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

 

Przelotne opady deszczu podczas uroczystości nie zniechęciły nikogo do wspólnego świętowania. Przasnyskie lotnisko było świadkiem najważniejszej rolniczej imprezy tego roku, a dzięki wszystkim gościom tegoroczne dożynki zapisały się na kartach historii regionu. Dziękujemy!

 

Ze święta można też obejrzeć relację wideo.

Liczba wyświetleń: 885

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.