Aktualności

Dożynki w Małkini Górnej

2017.08.28 15:50 , aktualizacja: 2017.08.29 11:19

Autor: Grzegorz Skolimowski (OR), Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

Mieszkańcy gminy Małkinia Górna spotykali się na stadionie MKS, aby wspólnie dziękować za tegoroczne plony. W uroczystościach dożynkowych uczestniczyła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Święto Plonów to zwieńczenie całorocznej pracy rolników, którzy dziękują za zebrane plony i pomyślne zakończenie żniw. Uroczystości z udziałem rolników, władz samorządowych, zaproszonych gości i mieszkańców rozpoczęły się mszą świętą na stadionie MKS Małkinia.

 

Chleb został podzielony

Uroczystości zgromadziły delegacje z wieńcami dożynkowymi z sołectw: Błędnica, Daniłówka, Kańkowo, Małkinia Dolna, Małkinia Górna, Poniatowo, Prostyń, Rostki Wielkie, Treblinka i Zawisty Nadbużne. Wieniec dożynkowy przygotowało również stowarzyszenie „Małkiński Krąg”.

 

Starostowie dożynek Renata i Dariusz Romaniukowie przekazali na ręce wójt Bożeny Kordek bochen chleba wypieczony z tegorocznej mąki, którym następnie podzielili się ze wszystkimi uczestnikami dożynek.

 

Zasłużony dla Rolnictwa

Podczas uroczystości wyróżniono najlepszych rolników gminy Małkinia Górna. Odznaki wręczyła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska wraz z gospodarzem dożynek Bożeną Kordek.

 

Tytuły „Zasłużony dla Rolnictwa” w 2017 r. otrzymali: Agnieszka Kucharek z Kiełczewa, Stanisław Maliszewski z Grądów, Dariusz Dawidczyk z Daniłowa-Parcel, Andrzej Rostkowski i Tadeusz Góral z Rostek Wielkich, Wojciech Andrzej Zyśk z Małkini Małej-Przewozu oraz Tomasz Święcki z Zawist Podleśnych.

 

Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska podziękowała rolnikom za ich codzienną, żmudną pracę i zaangażowanie w życie lokalnej społeczności.

 

Atrakcje dla każdego

Uroczystościom dożynkowym towarzyszyły różne atrakcje. Każdy mógł spróbować przysmaków przygotowanych przez gospodynie. Na stoisku „Małkińskiego Kręgu” czekały pyszne swojskie wędliny, chleby, pierogi, ciasta i ciasteczka. Można było spróbować piwa własnego wyrobu oraz innych trunków. Najmłodsi mogli przejechać się na kucykach oraz pobawić się w wesołym miasteczku z dmuchanymi zjeżdżalniami.

 

Występy zespołów ludowych „Jarzębina” z Broku i „Małkinianka” przywołały wspomnienia dawnych czasów. Dużym zainteresowaniem cieszyła  się prezentacja i pokazy zręcznościowe zaprzęgów konnych.

  • Przedstawicielka samorządu rozdaje chleb rolnikom Marszałek Janina Ewa...
  • Dwukółka z odświętnie ubranymi ludźmi Jedną z atrakcji dożynek...
  • Główna scena uroczystości, rolnicy z dyplomami w rękach Marszałek Janina Ewa...

Liczba wyświetleń: 630

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.