Aktualności

„Wesele” w pociągu

2017.08.31 12:00 , aktualizacja: 2017.08.31 12:26

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Aktorzy Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku Szymon Kołodziejczyk, Hanna...
  • Aktorzy na pokładzie Mazovii Fragment przedstawienia,...
  • Inauguracja wydarzenia w pociągu Marszałek Adam Struzik...
  • Uczestnicy promują akcję Narodowe czytanie Prezes Robert Stępień,...
  • Podróż pociągiem Kolei Mazowieckich „Mazovia” relacji Warszawa Wschodnia–Płock Marszałek z aktorami Teatru...
  • Na piewszym planie prezes Robert Stępień, Sylwia Krawiec, marszałek Adam Struzik Na peronie dworca Warszawa...

Aktorzy Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku wsiedli na pokład Mazovii w strojach scenicznych i przybliżyli podróżnym Kolei Mazowieckich klimat i scenerię słynnego dramatu Stanisława Wyspiańskiego.

 

Chwila z książką

Do wspólnego czytania przyłączyli się marszałek Adam Struzik, prezes zarządu KM Robert Stępień, członek zarządu KM Dariusz Grajda, pracownicy spółki oraz pasażerowie. Wszystko działo się w ramach akcji Narodowe Czytanie.

 

Pociąg to doskonałe miejsce na chwilę zadumy i lekturę dobrej książki. Żyjemy w ciągłym biegu, przez co mamy coraz mniej czasu na wygospodarowanie kilku czy kilkudziesięciu minut na przeczytanie czegoś wartościowego. Podróż stwarza ku temu doskonałą okazję. Mam nadzieję, że wyjątkowe, wspólne czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego będzie zachętą do lektury

– podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

W niezwykłej oprawie

W ubiegłym roku w ramach akcji Koleje Mazowieckie stworzyły film, na którym zarząd i pracownicy spółki wspólnie czytali „Quo vadis”. W tym roku postanowiły pójść o krok dalej i włączyć w akcję podróżnych.

 

Narodowe Czytanie to cenna inicjatywa. A podróż pociągiem ma wiele zalet – jedną z nich jest możliwość czytania. Dzięki wspaniałej oprawie w wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego z Płocka mogliśmy przenieść się do czasów, w których powstało „Wesele”, spędzić wspólnie czas i przeżyć niepowtarzalną przygodę

– mówił prezes Robert Stępień.

 

Impreza odbyła się na pokładzie pociągu Kolei Mazowieckich „Mazovia” relacji Warszawa Wschodnia–Płock. Aktorzy Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku: Hanna Chojnacka-Gościniak, Sylwia Krawiec, Szymon Kołodziejczyk, Henryk Jóźwiak, Jacek Mąka, przenieśli pasażerów w świat podkrakowskich Bronowic.

 

Owocna współpraca

W ramach akcji „Koleją do Kultury” oferujemy tańsze wejścia osobom z biletem na pociąg KM. CHętnie właczyliśmy sie też do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Zainteresowała nas nietypowa forma czytania – w pociągu, na trasie. Jest w niej coś wyjątkowego – przekonanie, że czytać warto, wręcz należy, wszędzie, gdzie tylko jest to możliwe. Czy można sobie wyobrazić w podróży lepsze miejsce do czytania, niż pociąg?... Chyba nie! Dziękujemy Kolejom Mazowieckim za inicjatywę wspólnego udziału w akcji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jestem przekonany, że w ten sposób przyczyniamy się, nie tylko do krzewienia idei czytelnictwa w społeczeństwie, ale i ożywienia jednego z najznakomitszych tekstów literatury polskiej XX wieku

 – podsumował dyrektor Teatru im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku Zygmunt Marek Mokrowiecki.

 

 

Prawdziwa historia

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. W tym roku wybrano „Wesele” – dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego. Utwór powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 r. w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie „Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy. Finał akcji odbędzie się 2 września w Ogrodzie Saskim w Warszawie.

Liczba wyświetleń: 633

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.