Aktualności

Radomskie Święto Chleba 2017

2017.09.04 14:40 , aktualizacja: 2017.09.05 15:33

Autor: Joanna Wołczyńska (OR), Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

  • Samorządowiec z partnerką w grupie tańczących Członek zarządu województwa...
  • Stoisko z pieczywem o różnych rozmiarach i kształcie Wspaniałe i różnorodne...
  • Grupa nastolatków w strojach ludowych Zespoły ludowe...
  • Wieniec ze zbóż i warzyw w kształcie gospodarza i gospodyni Na wystawie trafiały się...
  • Grupa tańczących par na deskach amfiteatru Zabawa taneczna trwała...

Mimo deszczowej pogody wielu radomian zjawiło się w Muzeum Wsi Radomskiej na Święcie Chleba. Było smacznie, wesoło, a muzyka porywała do tańca.

 

Dziewiętnaste już Święto Chleba rozpoczęła tradycyjnie msza w intencji rolników, młynarzy i piekarzy, odprawiona jednak tym razem zupełnie nietypowo – w amfiteatrze skansenu Muzeum Wsi Radomskiej. Jego dyrektor Ilona Jaroszek przywitała zgromadzonych i wręczyła organizatorom święta trzy klucze św. Kazimierza.

 

Atrakcje w muzeum, atrakcje na stole

Jednym z najważniejszych punktów programu była prezentacja wieńców dożynkowych, zgłoszonych do udziału w konkursie. Wiele z nich przyciągało spojrzenia, a spośród 17 zgłoszonych pierwsze miejsce zajęło dzieło zespołu Raz na Ludowo z Lesiowa.

 

Organizatorzy zagwarantowali również kiermasz wyrobów piekarniczych, twórczości ludowej i zwiedzanie ekspozycji w Muzeum Wsi Radomskiej. Na jego terenie można było spróbować potraw kuchni regionalnej, przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich i Zespołów Obrzędowych.

 

Samorządowiec dobrze tańczy

W części artystycznej wystąpił Akademicki Zespół Tańca Politechniki Śląski „Dąbrowiacy” i kapele ludowe z regionu radomskiego, wśród których wyróżniły się „Guzowianki”. Ich występ porwał wszystkich do tańca.

 

Do tego grona dołączył również członek zarządu województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski. Nie ma się czemu dziwić. W końcu to były tancerz radomskiej formacji Akant! – Z tańcem jestem związany od najmłodszych lat, a Akant będzie obchodził 7 października jubileusz 35-lecia istnienia. Taniec nauczył mnie przede wszystkim śmiałości. To także wyraz radości, którą powinniśmy zarażać innych. Dlatego cieszę się, że Święto Chleba w Muzeum Wsi Radomskiej z roku na rok zaskakuje nas nowymi atrakcjami, między innymi tańcem przy muzyce ludowej – powiedział Rafał Rajkowski.

 

Liczba wyświetleń: 689

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.