Aktualności

Budowa szpitala w Drewnicy na ostatniej prostej

2017.09.11 14:15 , aktualizacja: 2018.02.07 11:00

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Czerwińska

  • budynki z zewnątrz Pobierz: budynki z zewnątrz Nowe obiekty Mazowieckiego...
  • marszałek ogląda plan budowy, kóry omawia kierownik budowy Pobierz: marszałek ogląda plan budowy, kóry omawia kierownik budowy Zanim nastąpiło zwiedzanie...
  • grupa zwiedzających obiekt schodzi se schodów Pobierz: grupa zwiedzających obiekt schodzi se schodów Hol jest już praktycznie...
  • zwiedzający oglądają postępy prac Pobierz: zwiedzający oglądają postępy prac Jednym z pomieszczeń o...

W podwarszawskich Ząbkach dobiega końca budowa najnowocześniejszego szpitala psychiatrycznego w Polsce. Będzie on proekologiczny, ale przede wszystkim przyjazny pacjentom.  Wartość inwestycji to 118 mln zł.

 

– Nowy szpital w Ząbkach to jedna z naszych największych inwestycji. Podjęliśmy się tego przedsięwzięcia z myślą przede wszystkim o pacjentach. Niestety, jak pokazują statystyki, z roku na rok przybywa zarówno młodych jak i starszych osób, które borykają się z różnego typu zaburzeniami psychicznymi. To bardzo ważne, aby móc udzielić im fachowej pomocy i wsparcia w godnych warunkach i dobrze do tego celu przygotowanych placówkach. Jesteśmy przekonani, że taki będzie szpital w Drewnicy

– powiedział Adam Struzik.

 

Nowa placówka powstała w sąsiedztwie istniejącego już szpitala. Obiekt zaprojektowano tak, aby pacjenci czuli się w nim dobrze i komfortowo. W skład szpitala wchodzi m.in. centrum rehabilitacyjne oraz oddziały stacjonarne, w których dostępnych będzie w sumie 300 łóżek. Stworzono także przestrzeń rekreacyjno-sportową – alejki spacerowe, miejsce do gry w tenisa stołowego, czy stanowisko do gry w szachy.

 

Stan prac

 

Obecnie jesteśmy na etapie prac wykończeniowych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektu. Liczymy, że uda się je zakończyć, tak aby w pierwszej połowie przyszłego roku centrum rozpoczęło działalność medyczną

– poinformował prezes zarządu spółki „Mazowiecki Szpital Wojewódzki Drewnica” Roman Robert Jędrzejczak.

 

W budynkach szpitala trwają ostatnie prace wykończeniowe. Podwieszane są sufity, montowane okładziny z glazury i terakoty, kładzione tapety, wykładziny podłogowe i ścienne, a także okładziny kamienne. Zakończono montaż stolarki i ślusarki wewnętrznej. Wykonano także większość prac związanych z zagospodarowaniem terenu. Roboty malarskie i prace wykończeniowe przy zbiorniku retencyjnym dobiegają końca. W 90 proc. wykonano drogi, chodniki i opaski wokół budynków. Na ukończeniu jest także ogrodzenie.

Kontynuowane są prace związane z oczyszczaniem i niwelowaniem terenu oraz wykonywaniem nasadzeń krzewów. W sumie na terenie szpitala zasadzonych będzie około 23 tys. sztuk roślin oraz 137 drzew. Jednocześnie przeprowadzono pielęgnację dębów przy pawilonie ogrodowym.

Na finiszu jest także montaż linii kablowych – trwają m.in. prace związane z systemem  parkingowym i kontrolą wjazdu na teren szpitala, a zakończono już wykopy, układanie kabli i przewodów sterowniczych dla sieci teletechnicznych.

Niemal gotowe są instalacje: wentylacji, klimatyzacji oraz wodno-kanalizacyjne. Centralne ogrzewanie ukończono w 97 proc. Wkrótce szpital wyposażony będzie w aparaturę, sprzęt medyczny oraz meble, a także skończą się prace związane z połączeniem sezonowego magazynu ciepła „Einstein” z instalacją szpitalną.

 

– Wielkimi krokami zbliża się dzień, w którym działalność Mazowieckiego Centrum Psychiatrii „Drewnica”, a przede wszystkim jego pacjenci przeniosą się do nowego obiektu. Dziś placówka funkcjonuje w kilkunastu budynkach, których historia sięga lat XIX w. Niestety, obecnie zajmowane obiekty nie przystają do standardów XXI w. Dlatego cieszę się, że już wkrótce nasi pacjenci będą mogli być leczeni w nowoczesnych przestrzeniach

podkreślił prezes zarządu Mazowieckiego Centrum Psychiatrii „Drewnica” Norbert Szczepański.

 

Prace budowlane ruszyły wiosną 2015 r. 24 lutego 2015 r. podpisano umowę pomiędzy spółką „Mazowiecki Szpital Wojewódzki Drewnica” a generalnym wykonawcą inwestycji – firmą Budimex S.A. Wykonawca podzielił inwestycję na dziesięć odcinków roboczych, na których prace trwały jednocześnie.

Liczba wyświetleń: 733

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.