Aktualności

Dożynki Województwa Podlaskiego i Diecezji Drohiczyńskiej

2017.09.11 12:15 , aktualizacja: 2017.09.11 15:36

Autor: Grzegorz Skolimowski (OR), Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • wieńce dożynkowe ustawione w rzędzie Rolnicy jako wotum...
  • Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska z Posłem Markiem Sawickim i Władysławem Kosiniak-Kamyszem siedzą na krzesełkach Do Perlejewa przybyło wielu...
  • na scenie przemawia wicemarszałek Wśród osób dziękujących...
  • prezentowane maszyny rolnicze i ciągniki Rolnicy mogli zapoznać się...

W Perlejewie odbyły się Dożynki Wojewódzko-Diecezjalne. Mieszkańcy Podlasia wspólnie dziękowali za zebrane plony. W uroczystościach dziękczynnych Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowała wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Nabożeństwo dwóch obrządków

Po raz pierwszy wojewódzkie Święto Plonów wspólnie zorganizowało województwo podlaskie i diecezja drohiczyńska. Uroczystości rozpoczęły się od liturgii w cerkwi św. Mikołaja w Grodzisku, której przewodniczył metropolita warszawski i całej Polski abp. Sawa. Mszę w obrządku katolickim odprawiono w plenerze, na placu przy kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Perlejewie. Przewodniczył jej biskup drohiczyński Tadeusz Pikus.

Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, podziękowała rolnikom za trud ich pracy. Podkreśliła, że uprawa roli jest zajęciem wiążącym się z wieloma poświęceniami ale też ryzykiem wynikającym z coraz częstszych anomalii pogodowych. Tym bardziej rolnikom należy się szacunek, za to, że dokładają starań, by  na polskich stołach nie brakowało chleba i innych płodów rolnych.

 

Konkursy i zabawy

Tradycyjnie dalszą część uroczystości rozpoczął obrzęd przekazania i dzielenia się chlebem. Nie zabrakło też korowodu dożynkowego. A występy zespołów folklorystycznych m.in. Zespołu Pieśni i Tańca „Małe Podlasie” z Siemiatycz, przypomniały o bogatym dziedzictwie kulturowym.

 

Konkurs na najpiękniejsze wieńce dożynkowe zdominowali Mazowszanie. Komisja konkursowa nagradzała wieńce „tradycyjne” i „współczesne”. W obu kategoriach zarówno pierwsze jak i drugie miejsca wywalczyli mieszkańcy wschodniego Mazowsza.

 

W kategorii wieńców tradycyjnych najpiękniejszymi okazały się:

I miejsce – wieniec z miejscowości Sawice Dwór

II miejsce - wieniec z miejscowości Knychówek

III miejsce - wieniec Zespołu Nowina z gminy Mielnik

 

W kategorii wieńców współczesnych wyróżniono:

I miejsce – wieniec z miejscowości Sarnaki

II miejsce – wieniec z miejscowości Zembrów

III miejsce – wieniec Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim

 

Wystawy i akcje promocyjne

Zgromadzeni mogli zapoznać się z nowoczesnymi maszynami rolniczymi i ciągnikami. Każdy mógł skosztować wyrobów regionalnych i podziwiać wyroby rękodzieła ludowego. Policjanci z Siemiatycz przygotowali stoisko informacyjne z symulatorem zdarzeń drogowych. W czasie trwania uroczystości dożynkowych można było zmierzyć ciśnienie i poziom cukru we krwi, a także honorowo ją oddać.

Liczba wyświetleń: 444

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.