Aktualności

Uroczystości patriotyczne w Szydłowcu

2017.09.11 08:40

Autor: Joanna Wołczyńska (OR), Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

Samorządowiec z kwiatami przed obeliskiem. W tle poczty sztadarowe Rafał Rajkowski składa...
Plac przed szkołą. W centrum żołnierze orkiestry Dzięki Orkiestrze...

Coroczne obchody upamiętniające bitwę pod Barakiem z 1939 r. trwały dwa dni. Nad grobami bohaterów zagrała Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza.

 

Bitwę pod Barakiem stoczono 8 września 1939 r. w okolicach leśniczówki położonej przy szosie Skarżysko – Szydłowiec. Oddziały drugiej Dywizji Wehrmachtu, nacierające ze Skarżyska w stronę Szydłowca, natknęły się na sztab płk. Bolesława Ostrowskiego, ulokowany wraz ze szwadronem kawalerii dywizyjnej w leśniczówce Bór, pomiędzy miejscowościami Barak i Skarżysko-Książęce.

 

Pokaz musztry, msza i apel poległych

W obliczu przewagi nieprzyjaciela, polskie oddziały musiały cofnąć się do Baraku, gdzie bohatersko broniły się przez wiele godzin, skutecznie powstrzymując wroga. Stamtąd sztab ewakuował się do Iłży. Pod Barakiem poległo prawie 150 żołnierzy.

 

Obchody w Szydłowcu zainaugurował pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej na Rynku Wielkim. Następnie uczestnicy uroczystości wzięli udział w mszy na cmentarzu parafialnym, przy mogiłach żołnierzy walczących w 1939 r. Odczytano Apel Poległych. Po trzykrotnej salwie honorowej delegacje złożyły kwiaty i znicze pod pomnikiem Żołnierzy Poległych w Obronie Ojczyzny 1939–1944.

 

Musimy pamiętać...

Piątkowe wydarzenia także rozpoczęła msza święta w kościele pod wezwaniem świętego Zygmunta w Szydłowcu. Po niej odbył się uroczysty przemarsz na plac przy Zespole Szkół imienia Korpusu Ochrony Pogranicza – Obrońców Polskich Granic 1924–1939.

 

– To bardzo ważne, aby historia tych tragicznych wydarzeń była przekazywana okolicznym mieszkańcom od najmłodszych lat. To była jedna z nielicznych wygranych walk podczas II wojny światowej, ale niestety pochłonęła życie wielu ludzi. Musimy dbać o pamięć poległych w bitwie pod Barakiem – zaapelował członek zarządu województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski

Liczba wyświetleń: 112

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.