Aktualności

Ponad 28,5 mln zł na kulturę i efektywność energetyczną

2017.09.12 10:50 , aktualizacja: 2017.09.12 12:08

Autor: Biuro Prasowe UMWM, MJWPU, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • wicemarszałek podaje dłoń beneficjentowi w towarzystwie Elżbiety Lanc Umowy podpisali członek...
  • widok z góry na stół, przy którym siedzą przedstawiciele beneficjentów i samorządu województwa Spotkanie z beneficjentami...
  • do zdjęcia pozują beneficjenci wraz z członkami zarządu Dofinansowania gratulowali...
  • Z podpisania umów cieszy się sześciu beneficjentów Ogromne wsparcie unijne to...
  • umowę podpisuje wiceprezydent Warszawy Wśród podpisujących umowy...

Dzięki unijnym środkom mieszkańcy mazowieckich miejscowości będą cieszyć się z instalacji odnawialnych źródeł energii czy termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej. Będzie oszczędniej, efektywniej i nowocześnie.

 

Innowacje w stołecznych teatrach

Unijne pieniądze (ponad 4,9 mln zł) zapewnią remont dwóch przestrzeni teatralnych w Teatrze Dramatycznym: Małej i Dużej Sceny, które będą przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych już w drugiej połowie 2018 r. Planuje się też zdigitalizowanie i udostępnienie w internecie części zasobów. Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera zakupi nowe wyposażenie, m.in. nowoczesne oświetlenie i sprzęt audiowizualny. Natomiast w Białołęckim Ośrodku Kultury planuje się modernizację sali widowiskowej, a także zakup nowego sprzętu nagłaśniającego, oświetlenia, elementów mechaniki scenicznej oraz foteli na widowni.

 

 

Partnerami projektu są: Fundacja Kultury Bez Barier z Warszawy, Stowarzyszenie Lekarze Nadziei – Oddział w Warszawie, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Białołęcki Ośrodek Kultury w Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy oraz Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta.  

 

 

Modernizacja warszawskich obiektów zabytkowych

 

W drugiej połowie roku będą oddane do użytku dwa zabytkowe budynki w stolicy: willa znajdująca się na Targówku przy ul. Siarczanej 6 i Pałac Koelichenów mieszczący się w dzielnicy Włochy w obrębie ulic Chrościckiego, Świerszcza, Koziorożca i Cienistej. Ponad 4,9 mln zł unijnych środków inwestor przeznaczy na ich renowację, modernizację adaptację na cele społeczno-kulturalne.

 

W willi powstanie Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej, w którym planowana jest nowoczesna przestrzeń edukacyjno-kulturalna idealna zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Poza tym w ramach projektu będzie zagospodarowany zabytkowy park przy willi.

 

W Pałacu Koelichenów powstanie Multimedialne Archiwum Miasta Ogrodu Włochy, czyli nowoczesne miejsce spotkań z lokalną historią. Archiwum będzie wyposażone w urządzenia stylizowane na lata 20. XX w., a także ekspozycję pamiątek o wartości historycznej. W pałacu mogą się odbywać m.in. spotkania historyczne, gry miejskie oraz warsztaty dla szkół. Ponadto w ramach zadania przewiduje się digitalizację części dóbr kultury.

 

Projekt będzie realizowany w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Sąsiedzkie Włochy, Fundacją – Stare Nowe Moje Włochy, Urzędem Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, Urzędem Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy oraz Biblioteką Publiczną w Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy. Dofinansowanie to ponad 4,9 mln zł ze środków unijnych.

 

 

OZE w gminie Jaktorów  

 

Gmina Jaktorów zyska infrastrukturę służącą produkcji energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł odnawialnych. Inwestycja obejmie zakup i montaż 368 instalacji, tj. 159 mikroinstalacji fotowoltaicznych, 109 kolektorów słonecznych i 100 pomp ciepła. Instalacje będą wykonane w 345 budynkach mieszkalnych i 23 budynkach użyteczności publicznej. Na zadanie gmina przeznaczy ponad 7,7 mln zł.

 

Projekt będzie realizowany z trzema partnerami Parafią Przemienienia Pańskiego w Międzyborowie, parafią p.w. Św. Rodziny w Jaktorowie i OSP w Jaktorowie. Inwestycja przyczyni się do zwiększenia udziału OZE w ogólnej produkcji energii oraz do ograniczenia niskiej emisji.

 

 

OZE w gminie Iłów i Słubice

 

W drugiej połowie 2018 r. na terenie gmin Iłów i Słubice zwiększy się udział odnawialnych źródeł energii w ogólnej produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Ponad 6 mln zł wsparcia ze środków unijnych zainwestowane będzie w zakup i montaż instalacji solarnych, pomp ciepła i ogniw fotowoltaicznych dla 31 budynków użyteczności publicznej i 101 indywidualnych gospodarstwach domowych i rolnych.

 

Partnerami w realizacji projektu będą Gmina Słubice, Fundacja Euro Nation z Michałów-Grabiny oraz Ochotnicze Straże Pożarne z Iłowa i Słubic. 

 

 

Efektywniej w Sochaczewie

 

Już niebawem dzięki środkom unijnym (dotacja wynosi ponad 4,1 mln zł) będzie wykonana termomodernizacja trzech budynków użyteczności publicznej w Sochaczewie, tj. w dwóch budynkach Samorządowej Instytucji Kultury przy ul. 15 Sierpnia 83 i przy ul. Chopina 101 oraz w budynku Hali Sportowej przy ul. Chopina 101. W ramach projektu beneficjent planuje ocieplić ściany zewnętrzne, nadziemia oraz stropodachy. Wymienione będą okna i drzwi oraz instalacja centralnego ogrzewania, a instalacja elektryczna – zmodernizowana.

 

 

Termomodernizacja oczyszczalni ścieków w Żyrardowie

 

Dofinansowanie trafi do oczyszczani ścieków w Żyrardowie. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „Żyrardów” ponad 750 tys. zł z unijnych funduszy przeznaczy na kompleksową termomodernizację tego budynku. W ramach projektu planuje się zakupić i zamontować instalacje fotowoltaiczne i system pomp ciepła powietrze-powietrze. Realizacja projektu wywrze pozytywny wpływ na środowisko, przyczyni się do obniżenia emisji gazów cieplarnianych oraz zmniejszy koszty energii.

 

Liczba wyświetleń: 512

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.