Aktualności

OSP w Zakrzewie ma już sto lat!

2017.09.18 15:40 , aktualizacja: 2017.09.19 08:52

Autor: Joanna Wołczyńska, (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Wręczenie Medalu Pamiątkowego Członek zarządu Rafał...
  • Członek zarządu jest strażakiem ochotnikiem OSP w Radomiu Wystąpienie Rafała...
  • Członkowie jednostki przez swietlicą OSP Uroczystość Jubileuszu...

Bohaterstwo, odwaga oraz bezinteresowna pomoc – takimi właśnie cechami odznaczają się druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakrzewie. W sobotę odbyła się uroczystość Jubileuszu 100-lecia jednostki. W wydarzeniu czynnie uczestniczył strażak ochotnik OSP w Radomiu, członek zarządu Rafał Rajkowski.

 

Druhowie odznaczeni

Uroczystość obchodów rozpoczęła msza święta w parafii św. Jana Chrzciciela w Zakrzewie. Członek zarządu Rafał Rajkowski wraz z radnym sejmiku Zbigniewem Gołąbkiem przekazali na ręce Prezesa OSP Zakrzew druha Sławomira Pachniaka Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”, a także wyróżnili dyplomami uznania strażaków, którzy przyczynili się do rozwoju jednostki: Jarosława Bilskiego, Jarosława Kępkę, Mirosława Molgę, Norberta Rymarczyka, Radosława Jeżaka, Roberta Stopkę, Sławomira Pachniaka, Tadeusza Kępkę, Witolda Kępkę oraz Wojciecha Skrzeka.

 

Wsparcie samorządowe

Jubileusz 100-lecia był również okazją do przekazania nowego wozu strażackiego oraz wyposażenia ratowniczo-gaśniczego, dofinansowanych z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego. OSP Zakrzew otrzymała na ten cel aż 100 tys. zł dotacji.

 

Krótko o OSP w Zakrzewie

OSP Zakrzew powstała 12 maja 1913 r. z inicjatywy mieszkańców wsi Zakrzew i za przyzwoleniem władz carskich. Inicjatywa ta spotkała się z aprobatą dziedzica majątku w Sobocie Stefana Stokowskiego, który ufundował pierwszą sikawkę. Okres świetności straży to lata 50. i 60. W 1949 r. wybudowano świetlicę OSP, w 1958 r. strażacy otrzymali motopompę z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Łowiczu. Po latach 70. i 80., kiedy straż przeżywała stagnację, w 1989 r. nowy zarząd przystąpił do rozwijania jednostki.

Liczba wyświetleń: 657

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.