Aktualności

Mazowsze liderem innowacyjności

2017.09.21 09:30

Autor: WKZ na podstawie raportu Millennium, Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

Mapa województw z liczbowym określeniem innowacyjności Innowacyjność województw w...
Słupkowo-liczbowy wykres stopnia rozwoju poszczególnych elementów rankingu innowacyjności Składniki innowacyjności...

Wciąż na pierwszym miejscu, z ciągle rosnącym potencjałem, ale inne regiony równają do Mazowsza – takie wnioski można wyciągnąć z indeksu innowacyjności polskich województw.

 

Innowacyjność Polski rośnie nie tylko w skali całego kraju, ale również na poziomie regionalnym. W czołówce województw o największym potencjale innowacyjności utrzymują się niezmiennie: mazowieckie, małopolskie, dolnośląskie i pomorskie. Mazowsze niezmiennie jest liderem, ale Kraków, Wrocław i Trójmiasto starają się równać krok.  

 

– Skrócenie dystansu wynika przede wszystkim z tego, że trzy goniące Mazowsze województwa od kilku lat zwiększają wydatki na badania i rozwój, a także liczbę osób pracujących w tym sektorze. Przyczyn zjawiska należy także upatrywać w silnym rozwoju innowacyjnego przemysłu i usług – ocenia Adam Berent, Dyrektor Departamentu Ratingu w Banku Millennium i jeden z autorów raportu „Indeks Millennium – Potencjał Innowacyjności Regionów 2017”.

 

Gonią Mazowsze dzięki specjalnym strefom

Istotnym motorem rozwoju województw goniących Mazowsze są również aktywnie działające specjalne strefy ekonomiczne, które z sukcesem przyciągają kapitał. Kolejnym czynnikiem jest rozwój infrastruktury transportowej i edukacyjnej oraz coraz prężniej działające centra transferu technologii i innowacji – dodaje ekspert.

 

W porównaniu z ubiegłym notowaniem większość województw osiągnęło wyższą średnią punktów w sześciu kategoriach składających się na potencjał innowacyjności. Co ciekawe, w ciągu kilku ostatnich lat największy rozwój osiągnęło województwo lubelskie. Swój awans zawdzięcza głównie rosnącej liczbie wydanych patentów (ponad trzykrotny wzrost w ciągu 5 lat).

 

Liczą się studenci i patenty

Najniższe pozycje w rankingu zajęły województwa: świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie i lubuskie. Jest to przede wszystkim wynik niskiej wydajności pracy, małych nakładów na badania i rozwój w relacji do PKB, małej liczby osób pracujących w tym sektorze, a także najniższej w kraju liczby studentów i wydanych patentów.

 

„Indeks Millennium – Potencjał Innowacyjności Regionów 2017” jest autorskim badaniem opracowanym przez analityków Banku Millennium z wykorzystaniem ostatnich dostępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego i bazy Pont Info.

 

Liczba wyświetleń: 355

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.