Aktualności

Unijne fundusze na remont siedziby zespołu „Mazowsze”

2017.09.21 14:50 , aktualizacja: 2017.09.21 14:59

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

Widok na front budynku w zieleni Siedziba zespołu "Mazowsze"...

Potężny zastrzyk gotówki dla mazowieckich instytucji kultury. Sfinansuje remont pałacu w Karolinie – siedziby zespołu „Mazowsze” i nowoczesny sprzęt pozwalający na organizację wystaw w Państwowym Muzeum Etnograficznym.

 

Dwie samorządowe instytucje kultury zdobyły duże unijne dofinansowanie. Zespół „Mazowsze” oraz Państwowe Muzeum Etnograficzne pozyskały ponad 17,3 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020 oraz z budżetu Mazowsza.

 

– To duży sukces obu instytucji. Cieszę się, że nasze placówki kultury potrafią tak skutecznie pozyskiwać środki unijne – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk. – Tak ważne projekty pozwolą obu instytucjom nie tylko poszerzyć ofertę kulturalną, ale także przyciągnąć nowych odbiorców.

 

Samorząd Województwa Mazowieckiego nadzoruje około 30 instytucji kultury z całego Mazowsza. Placówki są regularnie doposażane i modernizowane. Pomagają w tym środki przekazywane przez samorząd, jak również pozyskiwane fundusze unijne. W sumie w ciągu ostatnich 17 lat z budżetu Mazowsza trafiło do placówek kultury ponad 490 mln zł.

 

Multimedialny folklor w Otrębusach

Wieloletnia siedziba Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” – Pałac Karolin w Otrębusach przejdzie gruntowną modernizację. W budynku prezentowana będzie nowoczesna, interaktywna wystawa, prezentująca polską kulturę ludową, zatytułowana „Piękna nasza Polska cała… Folklor polski w muzyce, śpiewie, tańcu i stroju”. Zobaczyć będzie można w niej kulturę ludową Pomorza, Mazur z Mazowszem, Wielkopolski i Kujaw, Śląska oraz Małopolski przez muzykę, taniec i stroje ludowe.

 

Ekspozycja będzie zaaranżowana na kształt muzycznego widowiska. Wykorzystane zostaną różne interaktywne i pasywne rozwiązania multimedialne. Scenografia oparta będzie na istniejących eksponatach – strojach, instrumentach muzycznych, grafikach oraz komentarzach wprowadzających zwiedzających w świat polskiego folkloru. Całkowita wartość projektu to ponad 20,4 mln zł, z czego 13,2 mln zł pochodzić będzie z funduszy unijnych w ramach POIiŚ 2014–2020, a 7,2 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego.

 

Magazyny, ceramika i Afryka

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie pozyskane środki przeznaczy na zakup sprzętu i wyposażenie wystaw. Projekt będzie prowadzony w trzech etapach. Najpierw przygotowana będzie dokumentacja, potem przetargi. W przyszłym roku muzeum zakupi wyposażenie dla nowopowstałej pracowni – Działu Naukowo-Oświatowego, pracowni ceramicznej oraz magazynu zbiorów. Planowany jest też zakup sprzętu fotograficzno-filmowego oraz multimedialnego.

 

W ostatnim etapie, w 2019 r., muzeum zakupi sprzęt i wyposażenie dla wystaw czasowych oraz wystawy Afryka. Wystawy muzealne zostaną również dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami słuchu i wzroku. Całkowita wartość projektu to ponad 7,4 mln zł, z czego 4,1 mln zł pochodzić będzie z funduszy unijnych w ramach POIiŚ 2014–2020, a blisko 3,3 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego.

 

Liczba wyświetleń: 476

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.