Aktualności
Jacek Bocheński z „Dziełem życia”
2017.09.26 11:10 , aktualizacja: 2017.09.26 14:33
Autor: Justyna Michniewicz (KS), Wprowadzenie: Paweł Burlewicz
- Laureat Nagrody „Dzieło...
- Nagrodę z rąk marszałka...
- Laureat w kategorii...
- Nagrodę z rąk marszałka...
- Nagrodę z rąk marszałka...
- Członkowie Kapituły...
- Statuetki Nagrody im....
- W pierwszym rzędzie siedzą...
- Prowadząca galę Magda...
Prozaik, eseista, publicysta, tłumacz oraz działacz opozycji demokratycznej w PRL – Jacek Bocheński – otrzymał Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida „Dzieło życia”, przyznawaną za całokształt twórczości.
– Pięknie jest otrzymywać nagrodę od samorządu, bo ma się uczucie, jakby to przyznawała sama demokracja – stwierdził Jacek Bocheński. Laureat zapowiedział, że to jeszcze nie koniec „dzieła życia”. Planuje wydanie kolejnej trylogii – internetowej.
– To są szczególne nagrody, bo dotyczą osób, które przez całe swoje życie tworzyły i często są aktywne w dalszym ciągu. Odcisnęły one piętno na naszej rzeczywistości artystycznej, czasami również politycznej, i wniosły niekwestionowany wkład w rozwój Mazowsza – powiedział marszałek Adam Struzik.
Norwidy dla Suski i Mykietyna
Statuetki Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida wręczono również za dzieła lub kreacje, które powstały w 2016 r. W kategorii Literatura nagrodę odebrał Dariusz Suska za tom poetycki „Ściszone nagle życie”. – To nie jest książka łatwa, do podobania się. Są to zapisy bezradności autora wobec śmierci, wobec znikania – wyznał laureat.
Statuetkę w kategorii Muzyka odebrał Paweł Mykietyn za operę „Czarodziejska Góra”, której mazowiecka premiera odbyła się w 2016 r. na Warszawskiej Jesieni. – Paweł Mykietyn właściwie słyszy wszystko to, co się dzieje wokół niego w muzyce i kulturze. Nie ogranicza się tylko do oczywistych rzeczy w muzyce. (…) „Czarodziejska góra” to jest niezwykła opera. Nie ma w niej orkiestry. To jest muzyka elektroniczna, ale taka, którą się kieruje, steruje i do niej śpiewają śpiewacy – powiedziała przewodnicząca Kapituły Muzycznej Małgorzata Komorowska, ogłaszając nazwisko laureata.
Teatr dla Prusa
Laureatem w kategorii Teatr został Maciej Prus za reżyserię spektaklu „Madame de Sade” w Teatrze Narodowym w Warszawie. – Z sześcioma wspaniałymi aktorkami stworzył teatr niezwykle ascetyczny, teatr gęsty od znaczeń, gdzie zderzały się ze sobą, łączyły i syntetyzowały sprawy z pozoru nie bardzo odległe: miłość i nienawiść, brzydota i piękno, wszystko to, co wydaje się nie do połączenia, forma bez dekoracji, tylko kostium niezwykle wypracowane słowo. To mistrzostwo (…) żelazna konstrukcja, piękna wypowiedź – podsumował przewodniczący Kapituły Teatralnej Lech Śliwonik. Maciej Prus nie mógł osobiście odebrać statuetki, ze względu na przygotowania do nowego spektaklu w Opera Nova w Bydgoszczy.
– Wystawa w Muzeum Diecezjalnym i jego droga krzyżowa, jest czymś, czego w historii sztuki sakralnej nie da się ominąć – mówił Stanisław Wieczorek, przewodniczący Kapituły Plastycznej, o laureacie nagrody w kategorii Sztuki Plastyczne – Kazimierzu Gustawie Zemle. Artysta nagrodzony został za wystawę „Wrota Miłosierdzia”, którą można było oglądać w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
Liczba wyświetleń: 307
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.