Aktualności

Ciepło i ekologicznie dzięki Unii Europejskiej

2017.10.02 14:05 , aktualizacja: 2017.10.03 08:26

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • plansza ze zdjęciami Dzięki środkom unijnym te...
  • marszałek w trakcie podpisywania po jego lewej stronie siedzi biskup płocki Umowę podpisał m.in....
  • wszyscy stoją a czek trzyma marszałek Adam Struzik Symboliczny czek to...
  • zebrani siedzą za stołem prezydialnym W uroczystym podpisaniu...

Cenne obiekty historyczne i religijne – Zespół Klasztorny oraz Centrum Rozwoju Rodziny w Ratowie, Biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego, Dom Księży Emerytów w Płocku, a także Centrum Rozwoju Rodziny w Ciechanowie – przejdą termomodernizację. Przedsięwzięcie umożliwią środki unijne. W wysokości 6,1 mln zł.

 

Umowę o unijne dofinansowanie podpisali marszałek Adam Struzik oraz ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor Sanktuarium Diecezjalnego Św. Antoniego z Padwy w Ratowie.

 

– To ważne inwestycje, bo dotyczą obiektów, które są perłami Mazowsza. To miejsca, które służą wszystkim mieszkańcom. Chociażby Biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego, która gromadzi niezwykle cenne zbiory czy Centra Rozwoju Rodziny, które oferują nie tylko pomoc, ale prowadzą zajęcia edukacyjne czy kulturalne. Warto zatem zadbać, aby takie placówki były w dobrym stanie i mogły służyć jeszcze wielu pokoleniom – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Zespół Klasztorny oraz Centrum Rodziny w Ratowie

XVIII-wieczny Zespół Klasztorny w Ratowie to zabytek unikatowy, zbudowany w stylu tzw. płonącego rokoko. Co ciekawe, jest to jedyny obiekt reprezentujący ten styl na Mazowszu. To ważne miejsce nie tylko ze względu na wartość historyczną czy religijną, ale także społeczną. Organizujemy tu zajęcia integrujące rodziny, obejmujące profilaktykę uzależnień, sportowe, a także edukacyjne m.in. z języka angielskiego. Sukcesywnie prowadzimy prace renowacyjne. Teraz będziemy mogli przeprowadzić kolejne. Dofinansowanie cieszy, bo wymiana przestarzałego ogrzewania budynków jest bardzo potrzebna – mówi ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor Sanktuarium Diecezjalnego Św. Antoniego z Padwy w Ratowie.

Inwestycja obejmie wymianę starego kotła olejowego na gruntowe pompy ciepła, instalacja ogrzewania i ciepłej wody wzbogaci się o nowoczesne technologie. W części klasztornej zostaną wymienione okna i drzwi zewnętrzne.

 

W dawnym budynku kapelanki, w którym obecnie mieści się Centrum Rozwoju Rodziny w Ratowie, przestarzały piec węglowy wymieniony będzie na pompę ciepła. Pojawią się także panele fotowoltaiczne. Unijne wsparcie pozwoli placówce zrealizować szereg różnorodnych programów społecznych, edukacyjnych, a także profilaktycznych dla mieszkańców.

Biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego i Dom Księży Emerytów w Płocku

Biblioteka w płockim seminarium posiada niezwykle cenne księgozbiory. W jej zasobach są „białe kruki”, w tym najstarsze w Polsce, pochodzące z XII w., rękopisy liturgiczne, m.in. Biblia Płocka oraz odzyskany niedawno z biblioteki monachijskiej, zrabowany podczas II wojny światowej, Pontyfikał Płocki. Biblioteka prowadzi też szeroko rozumianą działalność społeczną, w tym wypożyczalnię książek, dostęp do archiwum bibliotecznego, a także warsztaty edukacyjne z prezentacją najcenniejszych publikacji.

 

Dzięki unijnemu dofinansowaniu w budynku uda się ocieplić ściany zewnętrzne, a dach wyremontować. Powstanie nowa instalacja grzewcza i wentylacja mechaniczna. Zamontowane będą również grzejniki i zawory termostatyczne z głowicami.

 

Termomodernizacja obejmie również domy księży emerytów w Płocku pełniące funkcję domu spokojnej starości emerytowanych księży diecezji płockiej. Placówki prowadzą także zajęcia społeczne, kulturalne i edukacyjne dostępne dla wszystkich emerytowanych mieszkańców Płocka. W ramach projektu w Domu Księży Emerytów przy ul. Misjonarskiej będą ocieplone ściany zewnętrzne i dach. Prace obejmą też wymianę instalacji grzewczej i montaż zaworów termostatycznych z głowicami. Natomiast w Domu Księży Emerytów przy ul. Kościuszki pojawi się elektryczna pompa ciepła.

Centrum Rozwoju Rodziny w Ciechanowie

W pochodzącym z początku XX w. budynku Akcji Katolickiej, obecnej siedzibie Centrum Rozwoju Rodziny w Ciechanowie, wymianie ulegnie kotłownia gazowa na powietrzną, gazową pompę ciepła. Inwestycja obejmie też ocieplenie budynku, remont dachu i wymianę okien, drzwi oraz instalacji grzewczej. Zamontowane będą również odbiorniki ciepła z możliwością regulacji miejscowej.

Projekt ma być realizowany w partnerstwie z Diecezją Płocką, Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku, Parafią Rzymskokatolicką pw. Św. Józefa w Ciechanowie, Domem Księży Emerytów Diecezji Płockiej, powiatem mławskim. Wartość całego przedsięwzięcia wyniesie 7,8 mln zł.

Liczba wyświetleń: 501

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.