Aktualności
Nauczmy najmłodszych bezpieczeństwa
2017.10.04 13:10 , aktualizacja: 2017.10.09 09:36
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
- Kącik BRD na Niekłańskiej,...
- Książki w kąciku BRD, fot....
- Kąciki BRD będą...
- Wicemarszałek Wiesław...
Rusza pilotażowy projekt Samorządu Województwa Mazowieckiego i Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. To kolejna inicjatywa, której celem jest poszerzanie wiedzy dzieci o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.
W trzech mazowieckich szpitalach powstaną kąciki BRD. Będą to kolorowo wyposażone pokoje, w których mali pacjenci znajdą m.in. tablice multimedialne, znaki drogowe, kolorowe autka, gry i książki – wszystko związane z bezpieczeństwem na drodze. Pilotaż obejmie szpital dziecięcy przy ul. Niekłańskiej w Warszawie, szpital w Dziekanowie Leśnym oraz oddział dziecięcy w szpitalu wojewódzkim w Radomiu.
Wolontariusze pomogą
Chcemy w ten sposób umilić czas przebywającym w szpitalach małym pacjentom. Te kąciki będą jednak pełniły nie tylko funkcję rozrywkową, ale przede wszystkim edukacyjną. Dzieci znajdą w nich wszystko to, co wiąże się z bezpieczeństwem na drodze: znaki drogowe, gry i książki. Będą także spotkania z wolontariuszami przybliżającymi zasady bezpiecznego poruszania się po drodze czy udzielania pierwszej pomocy. Liczymy, że ten projekt spotka się z pozytywnym odzewem i będzie kontynuowany w pozostałych szpitalach na Mazowszu
– podkreślił wicemarszałek Wiesław Raboszuk.
Zajęcia z dziećmi będą prowadzić przeszkoleni przez pracowników wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego wolontariusze. Bedzie to nauka przez zabawę, połączona z krótkimi pogadankami i prezentacjami. Wśród osób, które zgłosiły się do projektu są nauczyciele, harcerze, uczniowie szkół średnich, a także pracownicy wydziałów BRD wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego.
Przez zabawę do wiedzy
Kąciki BRD będą zorganizowane tak, aby dzieci czuły się w nich komfortowo i bezpiecznie. W zależności od wielkości pomieszczenia znajdą się w nich m.in.: kolorowe stoliki i wygodne siedziska, zestawy multimedialne składające się z projektora, tablicy, laptopa, a także kolorowy zestaw pufek na stojaku, zestaw znaków drogowych, piankowe siedziska autka (straż pożarna, policja, karetka pogotowia), zestawy gier, kredki, bloki, książki oraz fantom do nauki udzielania pierwszej pomocy.
Bardzo często przebywający na oddziałach dziecięcych pacjenci to właśnie ofiary różnego rodzaju zdarzeń drogowych – wypadków, potrąceń. To bardzo ważne, aby już od najmłodszych lat zaszczepiać w dzieciach wiedzę na temat tego, co zrobić, aby być widocznym dla kierujących pojazdami, jak zachować się w przypadku wypadku, udzielić pierwszej pomocy, czy po prostu wezwać pogotowie
– podsumował dyrektor WORD w Warszawie Dariusz Marek Szczygielski.
Koszt adaptacji pomieszczenia w zależności od jego wielkości szacowany jest na 16 tys. zł (wersja podstawowa) lub 25 tys. zł (wersja rozbudowana). Środki na ten cel pochodzić będą z budżetów wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego.
Liczba wyświetleń: 505
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.