Aktualności

Wiek działalności ochotników z Chrzęsnego

2017.10.09 11:45 , aktualizacja: 2017.10.09 12:47

Autor: Grzegorz Skolimowski (OR), Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

Na placu przed remizą jednostk stoją druhowie, zaproszeni goście i mieszkańcy Jubileusz przyciągnął...
przed mównicą przemawia wicemarszałek, z tyłu pod namiotami stoją goście Wicemarszałek Janina Ewa...

Dzięki nim lokalna społeczność czuje się bezpieczniej. Druhowie OSP Chrzęsne świętują w tym roku okrągły jubileusz.

 

Zaczęło się w 1917 r.

Ochotnicza Straż Ogniowa rozpoczęła działalność w 1917 r. Do jednostki należało wówczas 36 mieszkańców Chrzęsnego. Choć początkowo wyposażenie strażaków było skromne (mała ręczna sikawka i drewniane beczkowozy), strażacy pełni odwagi nieśli pomoc w walce z pożarami. Jednostkę udało się doposażyć w kolejnych latach działalności, co było możliwe zarówno dzięki środkom własnym, jak i z dotacji.

 

Ważnymi momentami dla OSP Chrzęsne były lata:

  1. 1930 – kiedy jednostka zdobyła drugie miejsce podczas sportowej rywalizacji na szczeblu wojewódzkim,
  2. 1937 – mieszkańcy ufundowali sztandar,
  3. 1963 – oddano do użytku murowaną strażnicę.

 

Jednostka działa w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, a w ubiegłym roku miała 48 wyjazdów bojowych. Druhowie aktywnie uczestniczą w życiu lokalnej społeczności poprzez organizację rodzinnych pikników, pokazów sprzętu ratowniczo-gaśniczego i pogadanek w szkołach o tematyce przeciwpożarowej.

 

Doceniony trud

Działalność strażaków docenił marszałek Adam Struzik, który przyznał jednostce Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”, a także dyplomy uznania zasłużonym druhom – otrzymali je: Eugeniusz Dąbrowski, Marek Piekut, Marcin Budek, Łukasz Wójcik, Przemysław Ordyniak, Sylwester Sokołowski, Jarosław Piekut i Andrzej Skórzyński. Wyróżnienia wręczyła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, która wyraziła wdzięczność za czynną służbę i pogratulowała pięknego jubileuszu.

 

Dziękuję za poświęcenie i gotowość niesienia pomocy potrzebującym, za pracę na rzecz lokalnej społeczności na przestrzeni całego wieku działalności jednostki

– mówiła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Ochotnicy, oprócz medalu i dyplomów, otrzymali również samochód ratowniczo-gaśniczy MAN TGM 13.290 o wartości 747 840 zł. Pojazd dofinansowano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego (przekazano prawie 300 tys. zł), a także ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie (200 tys. zł) oraz Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej (100 tys. zł). Wkład własny gminy Tłuszcz wyniósł ponad 148 tys. zł.

 

Jednostkę wyposażono także w pompę szlamową, zestaw poduszek wysokociśnieniowych, zestaw medyczny, agregat prądotwórczy, mobilny zestaw chemiczny oraz dwa aparaty tlenowe, które sfinansował Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Liczba wyświetleń: 372

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.