Aktualności
Dzielenie się wiedzą w Brukseli
2017.10.11 07:00 , aktualizacja: 2017.10.13 13:31
Autor: Nina Małachowska (KM), Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska
W ramach Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast przygotowano różnorodne szkolenia dla tysięcy osób. To forma włączenia mieszkańców w opracowywanie większości polityk Unii Europejskiej.
Ku lepszej przyszłości
To coroczne, czterodniowe wydarzenie (w tym roku 9–12 października), podczas którego urzędnicy reprezentujący regionalne i miejskie organy administracji, a także eksperci i naukowcy dzielą się w Brukseli dobrymi praktykami i fachową wiedzą.
Wszystko to za pośrednictwem około 100 warsztatów i debat. Weźmie w nich udział blisko 8 tys. uczestników. Wydarzeniom towarzyszy hasło przewodnie tegorocznej edycji „Regiony i miasta pracują dla lepszej przyszłości".
Przedsięwzięcie organizowane jest wspólnie przez Komitet Regionów, Komisję Europejską (dyrekcję generalną ds. polityki regionalnej) oraz regiony i miasta UE. Województwo mazowieckie było w tym roku współorganizatorem konferencji pt. „Dzielenie się wiedzą przynosi rezultaty” w ramach pracy konglomeratu z Saksonią-Anhalt, Walonią, Veneto, Dolną Austrią oraz węgierskim regionem Észak-Alföld. W konferencji, z ramienia Mazowsza, wzięła udział Małgorzata Rudnicka z Departamentu Funduszy Europejskich i Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.
Zamierzeniem warsztatów, które odbyły się 10 października, było zaprezentowanie regionalnych dobrych praktyk. Przykłady dotyczyły projektów, które skutecznie wykorzystują europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne (EFSI). To dzięki nim – poprzez dzielenie się innowacyjnymi rozwiązaniami – wzmacniamy regionalne gospodarki oparte na wiedzy. Aby prawidłowo realizować strategiczne cele regionalnych strategii innowacji (RIS), sektor małych i średnich przedsiębiorstw (mśp) oraz władze publiczne muszą być zaangażowane we wprowadzanie innowacji na rynek. Dużą rolę mają tu do odegrania instytucje badawcze i uniwersytety, które są podstawą realizacji RIS. Są one źródłem idei, koncepcji i technologii niezbędnych do tworzenia innowacyjnych rozwiązań dla wyzwań społecznych, przez co są fundamentem gospodarki opartej na wiedzy.
Innowacyjność i konkurencyjność
Tego samego dnia odbyło się także szkolenie dla menadżerów mazowieckich klastrów: AgroBioKlaster, Bezpieczna Żywność, Mazowieckiego Klastra Chemicznego, organizowane przez Biuro Przedstawicielskie Województwa Mazowieckiego w Brukseli. Zaproszonymi prelegentami szkolenia byli eksperci z Komisji Europejskiej z dyrekcji generalnej ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i mśp oraz dyrekcji generalnej ds. badań naukowych i innowacji, a także eksperci ze stałego przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej i Ministerstwa Rozwoju.
Głównymi tematami spotkania były europejska polityka klastrowa, a także wsparcie przedsiębiorców i naukowców w ramach programów Horyzont 2020 oraz COSME. Szkolenie sprzyjało podnoszeniu wiedzy i innowacyjności klastrów. Ma także zwiększyć konkurencyjność podmiotów działających w klastrach tj.: przedsiębiorców, jednostek naukowych i instytucji badawczych oraz instytucji otoczenia biznesu i organizacji pozarządowych.
Liczba wyświetleń: 684
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.