Aktualności

Ramię w ramię po pieniądze na drogę

2017.10.11 14:15 , aktualizacja: 2017.10.13 13:48
Autor: na podst. mat. UM Ciechanów, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Podpisanie porozumienia intencyjnego Starosta Sławomir Morawski,...

Powiat ciechanowski, miasto Ciechanów oraz gmina Opinogóra Górna chcą wspólnie zrealizować inwestycję rozbudowy drogi z Ciechanowa do Opinogóry przez Kąty.

 

Na całej długości ma być wykonana ścieżka rowerowa, fragmentami także chodnik. Samorządy zabiegają o pozyskanie dofinansowania z budżetu Mazowsza w ramach ogłoszonego przez marszałka konkursu.

 

O warunkach otrzymania wsparcia pisaliśmy jeszcze przed rozpoczęciem naboru wniosków.

 

Do zrobienia jest dużo

Porozumienie intencyjne podpisali: starosta ciechanowski Sławomir Morawski, prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński oraz wójt gminy Opinogóra Górna Piotr Czyżyk. Dotyczy ono odcinka drogi powiatowej o długości prawie 6,5 km. W ramach przebudowy jezdnia zostanie wzmocniona i poszerzona do 6 m. W ul. Kąckiej (na odcinku ponad 700 m), wykonana będzie kanalizacja deszczowa. Na całej długości przebudowywanej drogi powstanie ścieżka rowerowa, w miejscach z zabudowaniami – chodnik (w sumie 920 m). Pojawi się 112 zjazdów do nieruchomości sąsiadujących z drogą, zmodernizowanych będzie 12 skrzyżowań z drogami gminnymi i powiatowymi. Wykonawca uporządkuje również  zieleń przydrożną. Roboty obejmą także przebudowę mostu na rzece Sona w miejscowości Kąty.

 

Wspólna sprawa

Powiat przygotował dokumentację oraz zobowiązał się do złożenia wniosku o dofinansowanie oraz do wyłonienia wykonawcy. Samorządy podkreślają, że droga ma charakter ponadlokalny. Planowany do przebudowy odcinek zaczyna się blisko pętli miejskiej, która tworzy sieć komunikacyjną między różnymi częściami miasta oraz drogami krajowymi, wojewódzkimi i powiatowymi. Koniec planowanej drogi położony jest w Opinogórze Górnej, na skrzyżowaniu z drogą Chrzanówek–Opinogóra, która w dalszej części przebiega przez powiat przasnyski, łącząc się pośrednio z drogą krajową nr 57 relacji Przasnysz–Maków Mazowiecki.

Mieszkańcy Ciechanowa od dawna oczekują modernizacji ulicy Kąckiej i całej drogi do Opinogóry. Postulat budowy ponad 6 km ścieżki rowerowej w tym miejscu słyszę od dawna. Jest to ważny szlak rowerowy prowadzący do parku w Opinogórze, który jest atrakcyjnym miejscem spędzania wolnego czasu, celem wycieczek. Jestem przekonany o słuszności tej inwestycji, dlatego miasto angażuje się we współpracę. Kluczowe jest pozyskanie pieniędzy z zewnątrz, koszt każdego z samorządów będzie wówczas niewielki, a mieszkańcy niewątpliwie na tym wszystkim skorzystają

– powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.

 

O wartości takich wspólnych projektów przekonany jest również wójt Piotr Czyżyk.

Ten projekt jest bardzo ważny dla mieszkańców Ciechanowa, ale również Opinogóry Górnej, bo wiąże się z perspektywicznym rozwojem dla tej miejscowości i całej gminy. Zastanawialiśmy się nad finansowaniem tego projektu już dużo wcześniej, mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli cieszyć się naprawdę porządną drogą

– dodał wójt Piotr Czyżyk.

 

Razem łatwiej

Starosta Sławomir Morawski podkreślił, że dopiero współpraca umożliwi realizację tej inwestycji.

Dlatego teraz i dlatego razem, bo Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył duże środki na wsparcie dróg lokalnych. Biorąc pod uwagę możliwość uzyskania tak wysokiego dofinansowania projektu, teraz będziemy w stanie zrealizować go wspólnie

– powiedział.

 

Aby współpraca była skuteczna i owocna wsparcie z zewnątrz jest niezbędne. Samorządy wspólnie sfinansują część wartości inwestycji: powiat pokryje 33,68 proc., miasto Ciechanów 16,84 proc., a gmina Opinogóra Górna 5,26 proc. wartości brutto zadania. O pozostałą kwotę lokalne władze będą się ubiegać z konkursu prowadzonego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Dróg Lokalnych o istotnym znaczeniu dla rozwoju społeczno-gospodarczego regionu”.

 

Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył na dofinansowanie budowy dróg powiatowych w sumie 100 mln zł. Nabór wniosków na lata 2017–2018 już się rozpoczął. Jeszcze w tym roku ocenione będą wnioski oraz podpisane umowy, tak by inwestycje ruszyły na początku przyszłego roku.

Liczba wyświetleń: 498

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.