Aktualności

Mniej odpadów – mniejszy kłopot

2017.10.13 10:35 , aktualizacja: 2017.10.16 07:44

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Czek z rąk marsłka odbiera Sławomir Wawrzyński Przekazanie symbolicznego...
  • Krzysztof Jadczak, Sławomir Wawrzyński i Beata Łapiak Przedstawiciele Związku...
  • Wpisana kwota to 2,124,541 zł 29 gr Symboliczny czek, fot....
  • Umowa opiewa na ponad 2,1 mln zł Marszałek Adam Struzik...

Ponad 2,1 mln zł unijnego wsparcia z RPO WM 2014–2020 w ramach Działania 5.2 Gospodarka odpadami trafi do Związku Gmin Regionu Płockiego na budowę punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) w 12 gminach.

 

Umowę o dofinansowanie tego projektu podpisali: marszałek Adam Struzik oraz przedstawiciele Związku Gmin Regionu Płockiego: wiceprzewodniczący Krzysztof Jadczak, członek zarządu Sławomir Wawrzyński i główna księgowa Beata Łapiak.

 

Dla powiatu…

Dzięki wsparciu w gminach Łąck, Drobin, Gąbin, Pacyna, Brudzeń Duży, Czerwińsk nad Wisłą, Gostynin, Słupno, Staroźreby, Szczawin Kościelny, Wyszogród oraz Stara Biała powstaną punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, w których mieszkańcy będą mogli oddawać posegregowane odpady. We wszystkich tych lokalizacjach wykonane będą niezbędne prace budowlane: utwardzenia placów, rozprowadzenie instalacji podziemnych i naziemnych, a także budowa ramp, wiat i boksów magazynowych. Powstaną również nowe dojazdy i dojścia do punktów. Beneficjent kupi także niezbędną infrastrukturę i urządzenia, m.in. kontenery, pojemniki na odpady niebezpieczne i inne niż niebezpieczne.

 

… i dla środowiska

Inwestycja Związku Gmin Regionu Płockiego wpłynie na ochronę i poprawę stanu środowiska w regionie. Upowszechnienie i zwiększenie możliwości selektywnej zbiórki odpadów zwiększy poziom ponownego użycia, recyklingu i odzysku innymi metodami odpadów komunalnych, a tym samym ograniczy negatywny wpływ na środowisko składowanych odpadów. Beneficjentem projektu i zarządcą całości inwestycji jest Związek Gmin Regionu Płockiego. Koszt budowy punktów selektywnej zbiórki odpadów to ponad 2,7 mln. zł.

Jednym z głównych celów Unii Europejskiej jest dążenie do gospodarki cyrkulacyjnej, czyli gospodarki w obiegu zamkniętym. Wyzwaniem jest tu ponowne wykorzystywanie surowców. Wzór stanowią państwa skandynawskie, w których jedynie 5-10 proc. odpadów trafia na wysypiska. Ponad 60 proc. skierowane jest do ponownego wykorzystania, a 30-35 proc. zostaje przekształconych w paliwa alternatywne. Na Mazowszu mamy jeszcze wiele do zrobienia w tym zakresie, dlatego bardzo się cieszę, że podpisujemy dzisiaj umowę na projekt, którego realizacja będzie dużym krokiem w stronę segregacji odpadów i ich ponownego wykorzystania – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Liczba wyświetleń: 542

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.