Aktualności

Wspólne innowacje Mazowsza i Nevady

2017.10.16 15:40 , aktualizacja: 2017.10.17 09:12

Autor: Paweł Burlewicz/Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

  • Gubernator i dwaj inni członkowie delegacji przy stole prezydialnym Gubernator stanu Nevada...
  • Grupa w sali marszałka ustawiona pod flagami UE, Polski i Mazowsza Obu samorządowcom...
  • Dyrektor Aleksandra Hanzel prezentuje gubernatorowi obraz Gubernator Sandoval był...
  • Dwaj samorządowcy pod flagami W ramach rewanżu marszałek...
  • Samorządowcy w rozmowie Gubernator o szczegółach...
  • Delegacja amerykańska razem z przedstawicielami urzędu Mazowsze i Nevada stawiają...
  • Przedstawiciele władz stanowych przy stole prezydialnym Podczas spotkania planowano...
  • Rektorzy i samorządowcy na środku auli SGH Przed spotkaniem w Urzędzie...

Marszałek Wiesław Raboszuk rozmawiał z gubernatorem amerykańskiego stanu Nevada Brianem Sandovalem w sprawie rozwinięcia współpracy gospodarczej. To duża szansa dla młodych naukowców i przedsiębiorców.

 

Przedstawiciele władz Nevady przyjechali do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego prosto ze spotkania w Szkole Głównej Handlowej.  

 

– Współpraca ze stanem Nevada wpisuje się w strategię rozwoju gospodarczego naszego województwa. Podczas organizowanego przez samorząd i Szkołę Główną Handlową w Warszawie „Dnia Nevady w SGH” nasi przedsiębiorcy mieli możliwość zapoznania się z ofertą stanu oraz mogli nawiązać biznesowe kontakty z amerykańskimi przedsiębiorcami. Głęboko wierzę, że przyczynią się one do jeszcze lepszej współpracy pomiędzy naszymi regionami – podkreślił wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

Polacy pojadą do Las Vegas

Podczas spotkania gubernator przedstawił marszałkowi ofertę skierowaną do przedsiębiorców, m.in. udział w targach, w tym w cieszącej się dużą popularnością wystawie CES, która w 2017 r. zgromadziła 4 tys. wystawców z branży nowoczesnych technologii i 170 tys. uczestników.

 

– Chcemy zerwać z obrazem Nevady, która kojarzyła się z kasynami. Przeprowadza się do nas największy producent samochodów elektrycznych Tesla Inc. Teren na swoje kampusy wykupiły firmy Google i Apple. Stawiamy na nowe technologie i rozwój wyższych uczelni – przekonywał gubernator Brian Sandoval, który podkreślił, że w ciągu ostatnich 7 lat w stanie Nevada przybyło 225 tys. nowych miejsc pracy.

 

Samorząd Województwa Mazowieckiego wyraził zainteresowanie tą inicjatywą i zobowiązał się do jej promocji wśród mazowieckich przedsiębiorców. Dodatkowo – jak podkreślił wicemarszałek Wiesław Raboszuk – udział w międzynarodowych targach i wizytach umożliwiających przedsiębiorcom wejście na globalny rynek może być współfinansowany ze środków europejskich, którymi dysponuje samorząd województwa.

 

Docenią laureatów „Innowatora Mazowsza”

Jednym z poruszanych tematów był także organizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, już od siedmiu lat, konkurs „Innowator Mazowsza” skierowany do młodych innowacyjnych firm i naukowców. – Myślę, że wizyta w Nevadzie tak kreatywnych osób z Mazowsza, mogłaby przynieść wielkie korzyści dla obu stron – podkreślił marszałek Raboszuk.

 

Rozmawiano o możliwości udziału polskich przedsiębiorców, w tym laureatów konkursu, w szkoleniach i warsztatach podnoszących wiedzę biznesową właśnie na terenie stanu Nevada. Służyć ma temu tworzona przez Biuro Gubernatora ds. Rozwoju Gospodarczego (Governor’s Office of Economic Development – GOED) platforma współpracy NAB „Nevada Acceleration Bridge”

 

Pliki do pobrania

Liczba wyświetleń: 651

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.