Aktualności

Dobre wieści dla pacjentów z południowego Mazowsza

2017.10.17 15:20 , aktualizacja: 2017.10.19 14:16

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Widok na kompleks szpitalny z lotu ptaka Mazowiecki Szpital...

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu otrzymał z budżetu Mazowsza prawie 7,3 mln zł na zakup specjalistycznego sprzętu.

 

Cieszymy się, że dzięki naszemu wsparciu Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu wzbogaci się o nowoczesny sprzęt medyczny. To informacja ważna zwłaszcza dla oczekujących na badania i zabiegi pacjentów – podkreśliła członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

 

Wysoko wyspecjalizowany sprzęt

Dzięki decyzji Zarządu Województwa Mazowieckiego placówka zakupi 40 nowych urządzeń, które zastąpią stary, mocno wyeksploatowany sprzęt. Wśród nich są: 4 respiratory dla oddziału neurologicznego pododdziału udarowego, echokardiograf dla poradni kardiologicznej dla dzieci, a także 3 kardiomonitory dla oddziału chirurgii. Ponadto, pracownia elektrofizjologii i radiologii interwencyjnej doposażona zostanie w system mapowania elektroanatomicznego w technice 3D, aparat RTG z ramieniem C wraz z niezbędnym osprzętem oraz stół operacyjny przezierny RTG.

 

7,3 mln zł są to dodatkowe środki dla radomskiego szpitala, które zostały przyznane placówce już na początku tego roku. Dzięki nim placówka wzbogaci się o nowy sprzęt specjalistyczny, który pozwoli na wykonywanie najcięższych zabiegów – dodał członek zarządu województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski.

 

Szpital kupi również RTG cyfrowe do zdjęć kostnych wraz z niezbędnym osprzętem, system KTG wraz z aparatami KTG, laser okulistyczny dla Poradni Okulistycznej, 8 aparatów do znieczulania wraz z niezbędnym osprzętem, aparat EKG oraz defibrylator do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, sprzęt na oddział neonatologiczny (2 inkubatory otwarte, cieplarkę, aparat USG do badań wcześniaków, kardiomonitor oraz trzy lampy do fototerapii). Szpital kupi także cewkę do rezonansu magnetycznego służącego do badań głowy i wszystkich odcinków kręgosłupa, stół do cięć cesarskich, 2 kardiomonitory dla potrzeb oddziału kardiochirurgii oraz 4 respiratory dla oddziału pulmonologii.

 

Dla chorych na serce

Wśród tych niemałych zakupów znalazł się również kompleksowy sprzęt do wykonywania ablacji. Dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Mazowieckiego, szpital będzie miał swój własny całkowicie przezierny dla promieniowania RTG stół operacyjny, wysokiej klasy aparat RTG z ramieniem C oraz system mapowania elektroanatomicznego w technice 3D.

 

Zakupy sa niezbędne. Do tej pory korzystaliśmy ze sprzętu wypożyczonego, który uniemożliwiał wykonywanie najtrudniejszych zabiegów. Teraz będziemy mieć własny – lepszy i nowoczesny. Dzięki niemu będziemy wykonywać wszystkie zabiegi z elektrofizjologii, z czego bardzo się cieszymy. Ablacja jest coraz częściej wykorzystywana do leczenia zaburzeń rytmu serca. Odchodzimy od farmakologii na poczet ablacji. Jest ona korzystniejsza dla pacjenta, ponieważ unikamy skutków ubocznych leków, które działają na całe serce. Poprzez zabieg ablacji działamy punktowo. Eliminujemy tylko chore miejsce odpowiedzialne za zaburzenie rytmu serca – mówi kardiolog elektrofizjolog dr Dariusz Karbarz, pracujący na co dzień na oddziale kardiologii w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu.

 

Dzięki nowoczesnym urządzeniom do ablacji w szpitalu na Józefowie będzie można również leczyć pacjentów z częstoskurczami nadkomorowymi, migotaniem przedsionków oraz groźnymi dla życia arytmiami komorowymi.

 

Nowa wentylacja

Szpital otrzymał również ok. 180 tys. zł na wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy wentylacji na centralnym bloku operacyjnym. Znajduje się tam dziewięć sal operacyjnych. Szybka i skuteczna wymiana powietrza umożliwia wykonywanie zabiegów.

 

Obecna wentylacja ma ponad 15 lat. Jest przestarzała. Nie ma już do niej części zamiennych. Na rynku pojawiły się nowe urządzenia, w związku z tym musimy wymienić sprzęt na nowy. Wentylacja jest niezbędna do utrzymywania właściwej jakości powietrza w salach operacyjnych. Tam musi być odpowiednia czystość mikrobiologiczna, która zapewnia wykonywanie zabiegów w jak najlepszych warunkach – mówi Krzysztof Zając, wiceprezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

 

 

Liczba wyświetleń: 568

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.