Aktualności

Są miliony na innowacyjne rozwiązania mobilne

2017.10.19 11:15 , aktualizacja: 2017.10.19 13:22

Autor: Biuro Prasowe MJWPU, UMWM, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • strony pozują do zdjęcia, trzymają ogromny czek Na zadanie samorząd...
  • przy stole umowę podpisuje wicemarszałek, przygląda mu się trzech mężczyzn Umowę z ramienia Samorządu...
  • przy stole siedzą przedstawiciele stron Podpisanie umowy było...
  • umowę podpisują Michał Olszewski i Wiesław Raboszuk Podpisy na umowach to...

Bezpłatne rozwiązania mobilne ułatwiające poruszanie się po mieście, załatwienie sprawy w urzędzie czy zlokalizowanie wolnego miejsca parkingowego – z takich udogodnień wkrótce będą korzystać mieszkańcy Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego.

 

To bardzo ciekawy projekt – innowacyjny i potrzebny. Dzięki niemu nie tylko mieszkańcy, ale również turyści będą mogli korzystać z najnowocześniejszych rozwiązań, które udostępnią im wprowadzane aplikacje. To z pewnością ułatwi nie tylko znalezienie miejsca parkingowego, ale też pozwoli uzyskać informacje o ciekawych wydarzeniach kulturalnych czy poznać stopień zanieczyszczenia powietrza – podkreślił wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

Przedsięwzięcie, na terenie 26 gmin, realizować będzie m.st. Warszawa, które jest liderem projektu. Dzięki niemu użytkownicy (w tym niepełnosprawni czy osoby z dysfunkcjami wzroku) skorzystają z nowoczesnych technologii informacyjnych. Projekt ułatwi zarówno mieszkańcom, jak i turystom poruszanie się po aglomeracji warszawskiej. W ramach inwestycji uda się zainstalować sensory i nadajniki oraz stworzyć bezpłatne mobilne aplikacje dostępne dla wszystkich użytkowników.

 

Pieniądze na zadanie o całkowitej wartości ponad 70,5 mln zł przeznaczono w ramach Działania 2.1 E-usługi, Poddziałania 2.1.2 E -usługi dla Mazowsza w ramach ZIT. Umowę w sprawie dofinasowania w wysokość prawie 56,5 mln zł podpisali wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz zastępca prezydenta m.st. Warszawy Michał Olszewski.

 

Bardzo się cieszę, że realizujemy kolejny projekt przygotowywany i wdrażany wraz z gminami metropolii warszawskiej – mówił zastępca prezydenta m.st. Warszawy Michał Olszewski. – Efektem tej współpracy będą funkcjonalne aplikacje.

 

e-dostępność 

To aplikacja mobilna, która pomoże w poruszaniu się po obiektach użyteczności publicznej, np. po urzędach. Będzie zawierała moduł zdalnego pobierania numerka kolejkowego, a także informowania o tym, kiedy nastąpi kolej użytkownika. Dodatkowo aplikacja będzie bazą wiedzy o aktualnych wydarzeniach w gminach, a także źródłem informacji dla mieszkańców, np. dotyczących komunikatów pogodowych.

 

e-turystyka

Narzędzie będzie swoistym przewodnikiem po atrakcjach turystycznych, aktualnych wydarzeniach sportowychkulturalnych, ale też promocjach i to w realnym czasie przebywania w pobliżu rozmaitych obiektów, np. wybranych muzeów, teatrów, pomników, parków czy skwerów. Nie zabraknie również ofert gastronomicznych. I to wszystko w czterech językach obcych. Co ciekawe, aplikację będzie można spersonalizować, a moduł audiodeskrypcji pomoże zapoznać się z ofertą także osobom z dysfunkcjami wzroku.

 

e-transport

Aplikacja będzie pomocna w planowaniu podróży i poruszaniu się po Warszawskim Obszarze Funkcjonalnym (WOF). Będzie zawierać kompleksowe, aktualne informacje dotyczące transportu. Użytkownik bez problemu zlokalizuje poszukiwany i docelowy przystanek, a także otrzyma dane na temat czasu oczekiwania na pojazd. Pasażerowie będą też otrzymywać informacje o utrudnieniach w ruchu, a także komunikacji zastępczej w przypadku awarii czy korków. Dzięki realizacji projektu podróżni zyskają narzędzie do szybkiego i efektywnego planowania podróży.

 

e-parkowanie

Wykorzystanie tego narzędzia ułatwi kierowcom poruszanie się po mieście, a przede wszystkim pozwoli zlokalizować wolne miejsca parkingowe na terenie WOF. Użytkownicy aplikacji zyskają też dostęp do baz danych zawierających informacje statystyczne, np. średni czas postoju czy współczynnik zajętości konkretnego miejsca parkingowego.

 

e-środowisko

Dzięki tej aplikacji mieszkańcy WOF będą otrzymywać informacje dźwiękowe o poziomie zanieczyszczenia powietrza. Narzędzie poinformuje użytkowników o konieczności podjęcia środków ostrożności, np. ograniczeniu długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni czy wysiłku fizycznego. Informacje będą szczególnie przydatne dla dzieci, osób starszych oraz z określonymi schorzeniami. Użytkownicy narzędzia mogą też liczyć na informacje o jakości powietrza czy parametry meteorologiczne dotyczące prędkości wiatru, opadów atmosferycznych, wilgotności względnej powietrza, ciśnienia atmosferycznego, natężenia i struktury ruchu, średniej prędkości pojazdów czy natężenia hałasu. Aktualne, lokalne oraz przede wszystkim dokładne dane to najważniejsze zalety tej aplikacji.

Liczba wyświetleń: 489

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.