Aktualności

Dobre wieści dla płocczan

2017.10.20 15:15 , aktualizacja: 2017.10.24 11:09

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Czek opiewa na kwotę 66 589 161, 76 Uczestnicy spotkania...
  • Podczas spotkania podpisano umowę na dofinansowanie płockich inwestycji Dyrektor Delegatury UMWM w...
  • Gmina miasto Płock to jeden z partnerów projektu Dyrektor Grzegorz...

Już w drugiej połowie 2018 r. dzięki wsparciu unijnemu ns ulice Płocka wyjedzie25 nowych autobusów niskoemisyjnych. Powstanie też 40 wiat przystankowych, parking „parkuj i jedź” przy ul. Bielskiej, 3,6 km nowych dróg rowerowych, a ulicę Łukasiewicza czeka rozbudowa.

 

Partnerami Płocka w realizacji projektu są miasto i gmina Gąbin oraz gminy Stara Biała i Nowy Duninów. Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego wart ponad 92 mln zł projekt otrzyma dofinansowanie w  wysokości ponad 66,5 mln zł z RPO WM 2014–2020.

 

Inwestycja ogromnej wagi

Dzisiejsza umowa jest bardzo ważna z punktu widzenia miasta, ponieważ dotyczy komunikacji. Finalizuje duże, kompleksowe przedsięwzięcie. Projekt dotyczy zakupu autobusów, budowy parkingu, inwestycji drogowych, a więc obejmuje cały szereg inwestycji niezmiernie ważnych dla wszystkich mieszkańców Płocka, ale i podróżnych. Ponadto wpływa na poprawę środowiska poprzez redukcję emisji zanieczyszczeń. Działamy wielotorowo! I działamy szybko, tak jak wymagają od nas kryteria konkursów. Obecny projekt zakończy się w połowie września 2018 r.

– podkreślił prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Jesteśmy w 1/3 drogi obecnej perspektywy programowej i już widać, że subregion płocki jest liderem w pozyskiwaniu środków unijnych. Mamy 56 umów na ponad 180 mln zł. Razem z dzisiejszą umową kwota ta sięgnie 220 mln zł.

– zauważał zastępca dyrektora MJWPU Grzegorz Świętorecki.

 

Dla pasażerów

Ponad 66,5 mln zł funduszy unijnych Płock zainwestuje w rozwój infrastruktury zrównoważonej  mobilności miejskiej na terenie Obszaru Funkcjonalnego Miasta Płocka. Miasto zakupi 25 autobusów o napędzie hybrydowym, w tym 17 dwunastometrowych i 8 osiemnastometrowych. Nowy tabor będzie przekazany Komunikacji Miejskiej w Płocku. Przybędzie też 40 wiat przystankowych, z których 6 wyposażonych będzie w system dynamicznej informacji pasażerskiej, monitoring oraz system powiadamiania SOS. Pieniędzy wystarczy także na niezbędny sprzęt wraz z oprogramowaniem i licencją.

 

Dla kierowców

W ramach projektu przy ul. Bielskiej powstanie parking typu „parkuj i jedź” (wraz z infrastrukturą) o powierzchni 27,27 m². Będą to 223 nowe miejsca postojowe, w tym 30 dla osób niepełnosprawnych, oraz 100 stanowisk dla rowerów. Roboty budowlane obejmą również oświetlenie, kanalizację deszczową, roboty drogowe oraz zagospodarowanie terenu i nasadzenia zieleni.

 

Dla wszystkich

Kolejną inwestycją będzie rozbudowa ul. Łukasiewicza i jej przebudowa na odcinku 1,8 km od ul. Tysiąclecia do ul. Długiej, wraz z budową ronda z ul. Długą. Prace obejmą: modernizację ulicy wraz ze skrzyżowaniami, zjazdów, chodników, oświetlenia i sieci kanalizacyjnych. Powstanie także 1,8 km ścieżki rowerowej z betonu asfaltowego, nowe zatoki autobusowe i wiaty przystankowe. Poza tym wybudowane zostaną ścieżki rowerowe wraz z infrastrukturą w ciągu ulic Tysiąclecia i Mickiewicza droga powiatowa nr 5210W. Tu również powstaną chodniki wraz ze zjazdami do przyległych posesji indywidualnych i publicznych, nowe oświetlenie, a na skrzyżowaniach z okolicznymi drogami – przejścia dla pieszych i przejazdy rowerzystów.

Liczba wyświetleń: 605

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.