Aktualności

70 lat biblioteki

2017.10.24 12:40

Autor: Joanna Wołczyńska, (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Historia placówki sięga 1947 r. Zdjęcia przedstawiające...
Medal przyznał marszałek Adam STruzik Członek zarządu Rafał...

Jubileuszu 70-lecia istnienia obchodziła Gminna Biblioteka Publiczna w Zakrzewie. Wydarzenie było okazją do przypomnienia ciekawej historii placówki.

 

Nauka i odpoczynek

Gminna Biblioteka Publiczna jest instytucją, która wpływa na podniesienie świadomości kulturalnej wśród mieszkańców. Członek zarządu Rafał Rajkowski wyróżnił placówkę Pamiątkowym Medalem „Pro Masovia”, dziękując tym samym dyrektor Zofii Maj za świetne kierowanie zespołem.

Biblioteka jest bardzo ważnym miejscem dla mieszkańców Zakrzewa. Od wielu lat współpracuje ze szkołami z terenu gminy, organizuje wiele wystaw i wydarzeń kulturalnych. Dzięki dobremu zarządzaniu, placówka stanowi integralne miejsce, w którym można zdobyć wiedzę i zrelaksować


 – powiedział.

 

Początki nie były latwe

Gminna Biblioteka Publiczna w Zakrzewie powstała w 1947 r. Powołana była uchwałą Gminnej Rady Narodowej w Zakrzewie, która była realizacją „Dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami”. Pierwsze książki to dary mieszkańców Zakrzewa oraz Ministerstwa Oświaty i Centralnego Zarządu Bibliotek. W grudniu 1948 r. biblioteka dysponowała 1030 książkami, w tym 565 woluminami od osób prywatnych. Biblioteka wielokrotnie zmieniała swoją siedzibę. Mieściła się w domu prywatnym, w lokalu dawnej Gminnej Rady Narodowej. W 1976 r. zbiory przeniesiono do nowo wybudowanego Urzędu Gminy, gdzie biblioteka funkcjonowała do końca kwietnia 2012 r. Dopiero w maju 2012 otwarto Gminne Centrum Informacji, Edukacji i Kultury – nową siedzibę Gminnej Biblioteki Publicznej w Zakrzewie. Składają się na nią: wypożyczalnia dla dzieci i dorosłych, sala widowiskowo-odczytowa, czytelnia ogólna, regionalna, czasopism, i internetowa. Biblioteka ma bogaty, stale uaktualniany, księgozbiór ze wszystkich dziedzin wiedzy.

Liczba wyświetleń: 333

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.