Aktualności

Konwent Marszałków Województw RP w Łodzi

2017.10.31 13:55 , aktualizacja: 2017.11.06 10:23

Autor: Grzegorz Skolimowski (WZ), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska podczas obrad Konwentu wśród przedstawicieli samorządów wojewódzkich Samorząd Mazowsza...
  • przy stole prezydialnym siedzą m.in. goście konwentu prof. Jerzy Buzek i Jan Olbracht O samorządności mówił prof....
  • przedsztwiciele regionów siedzą na sali obrad w Łodzi Rozpoczęcie obrad Konwentu...

Gospodarze samorządów województw już po raz drugi spotkali się w województwie łódzkim, by dyskutować o najważniejszych wyzwaniach i problemach poszczególnych regionów i całej Polski. Samorząd Mazowsza reprezentowała wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

O czym obradowano?

Uczestnicy Konwentu debatowali m.in. o stanie służby zdrowia i sytuacji placówek, które nie znalazły się w „sieci szpitali.”. Rozmawiano o roli samorządów województw i ich wpływie na zrównoważony rozwój regionów. Poruszono kwestie związane z szkolnictwem wyższym i współpracą z Krajowym Stowarzyszeniem Sołtysów. Dyskutowano też o smogu i centralizacji zadań publicznych.

 

– Bardzo ważny jest dialog prowadzony przez przedstawicieli wszystkich województw. Rozmowy o problemach i wymiana doświadczeń zawsze służą znalezieniu najlepszego rozwiązania. Wspólne stanowiska samorządów z każdego polskiego regionu niosą jasny przekaz o dobrej współpracy

– podkreśliła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Stanowiska

Marszałkowie przyjęli wspólnie wypracowane stanowiska dotyczące m.in. rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, uczczenia 20. rocznicy wprowadzenia reformy samorządowej, utrzymania kształcenia na kierunku technik farmaceutyczny w szkołach prowadzonych przez samorząd i utworzeniu nowego zawodu „asystent pielęgniarki”. Przyjęto również dwa stanowiska o Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Podpisano też deklarację przystąpienia do Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych (SPRUC).

Liczba wyświetleń: 506

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.