Aktualności

Budowa systemu ostrzegania i alarmowania w Mińsku Mazowieckim

2017.11.07 15:25 , aktualizacja: 2017.11.08 10:29
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Światło alarmowe Ilustracja, fot....
Podpisanie umowy Wicemarszałek Janina Ewa...

Do Mińska Mazowieckiego trafi prawie 260 tys. zł na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Umowy o dofinansowanie – wartego przeszło 323 tys. zł – projektu podpisali wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz beneficjent.

 

Duże możliwości

Dzięki wsparciu unijnemu w Mińsku Mazowieckim powstanie system ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach. Będzie to 9 punktów alarmowych składających się z nowoczesnych syren elektronicznych szczelinowych z urządzeniami do włączania, sterowania, kontroli, monitorowania oraz z centralą alarmową z aplikacjami sterującymi. Będą one połączone z miejską i wojewódzką centralą alarmową. Dodatkowo zaplanowano doposażenie systemu w urządzenia do monitorowania: stację pogody i detektory do wykrywania skażeń chemicznych i promieniotwórczych. Mieszkańcy będą mieli też okazję uczestniczyć w działaniach promocyjnych i informacyjnych dotyczących zagrożeń, sygnałów alarmowych i komunikatów ostrzegawczych.

 

Ogromny zasięg

Projekt swym zasięgiem obejmie teren gminy miejskiej Mińsk Mazowiecki tj. około 36 tys. mieszkańców. Centrala alarmowa zamontowana będzie w Zespole Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Urzędu Miasta w Mińsku Mazowieckim przy ul. Konstytucji 3 Maja 1. Punkty alarmowe zaś zostaną rozmieszczone w różnych rejonach miasta: centrum miasta - ul. Konstytucji 3 Maja 10 i ul. Siennicka 17, część północna - ul. Małopolska 11 i ul. Budowlana 2, część wschodnia - ul. Dąbrówki 43 i skrzyżowanie ul. Klonowej z ul. Spacerową, część południowa - ul. Sosnkowskiego 16 i ul. Osiedlowa 8 oraz część zachodnia - ul. Wyszyńskiego 56.

 

Dla wspólnego dobra

Tego typu inicjatywy mają ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa całego społeczeństwa. Dostęp mieszkańców do informacji podczas klęsk żywiołowych czy niwelowania zagrożeń nie tylko ułatwiają pracę służbom ratowniczym, czy usprawniają ewakuację, ale, w skrajnych przypadkach, mogą ratować życie obywateli

– podkreśliła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

Cieszę się, że władze Mińska Mazowieckiego tak skutecznie aplikowały o środki na ten projekt. Miejmy nadzieję, że użycie tych zabezpieczeń nigdy nie będzie konieczne. Ale już sama ich obecność wpłynie na poczucie bezpieczeństwa mińszczan, a tym samym na komfort ich życia

 – dodała członek zarządu Elżbieta Lanc.

Liczba wyświetleń: 372

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.