Aktualności

Nowodworskie inwestuje w OZE

2017.11.15 12:15 , aktualizacja: 2017.11.15 14:13

Autor: Biuro Prasowe MJWPU, UMWM, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

przemawia Bogdan Ruszkowski, siedzą przy stole Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska Umowy dotyczące...

Dobre wieści dla mieszkańców gmin Nasielsk, Leoncin i Winnica. Dzięki wsparciu z Unii Europejskiej już od początku 2019 r. skorzystają oni z odnawialnych źródeł energii.

 

Mniejsze rachunki…

W ramach projektu na czterech budynkach użyteczności publicznej, czyli Urzędzie Miejskim w Nasielsku, Przedszkolu Miejskim i Żłobku w Nasielsku, Urzędzie Gminy w Leoncinie oraz budynku dawnej policji w Leoncinie przy Placu Kobendzy 4 będą zamontowane instalacje do uzyskiwania energii z OZE. Poza tym beneficjent przewiduje zakup i montaż 150 instalacji u mieszkańców gmin Nasielsk, Leoncin i Winnica, w tym 120 kolektorów słonecznych, 16 pomp ciepła oraz 14 kotłów na biomasę.

 

… i zdrowsze powietrze

Realizacja projektu przyczyni się przede wszystkim do obniżenia wydatków związanych ze zużyciem energii elektrycznej i cieplnej. Wpłynie też na obniżenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Niższe rachunki oznaczają więc również czystsze powietrze.

 

Najbardziej znanymi instalacjami wykorzystującymi promienie słoneczne są kolektory, najczęściej umieszczane na dachach budynków. Silnie nagrzewająca się płyta kolektora oddaje ciepło płynącej pod nią wodzie, którą wystarczy doprowadzić do kranu.

 

Na realizację zadania, zgodnie z decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego, inwestor otrzyma ponad 2 mln zł wsparcia w ramach RPO WM 2014–2020. Podpisując umowę w tej sprawie, potwierdziły to przedstawicielki samorządu – wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska i członek zarządu województwa Elżbieta Lanc.

 

Dzięki inwestycji mieszkańcy pozyskają ciepło i energię elektryczną w sposób przyjazny dla środowiska. Przedsięwzięcie gmin wpisuje się w uchwałę antysmogową – podkreśliła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

Liczba wyświetleń: 458

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.